Κυπελλούχος Ελλάδας με τον Πρωτέα Βούλας ο Μεγανησιώτης κόουτς Αλέκος Δάγλας | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Μαρ 31st, 2013

Κυπελλούχος Ελλάδας με τον Πρωτέα Βούλας ο Μεγανησιώτης κόουτς Αλέκος Δάγλας

Επικράτησε του ΠΑΟΚ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών με 52-50, κάνοντας την έκπληξη

δαγλαςΝαι!!! Τα κατάφερε ο Μεγανησιώτης κόουτς Αλέκος Δάγλας με την γυναικεία ομάδα του Πρωτέα Βούλας να σπάσει όλα τα προγνωστικά και να σηκώσει το πολυπόθητο τρόπαιο του Κυπέλλου Ελλάδας 2013 στον Βόλο, με αντίπαλους 3 μεγάλες ομάδες της Α1!

Στον τελικό με τον ΠΑΟΚ έγινε ένα δυνατό και αγωνιώδες ματς. Ο Πρωτέας πήρε πολύ γρήγορα προβάδισμα στον αγώνα, κυρίως λόγω της σφιχτής του άμυνας (άλλοτε ζων-πρες, άλλοτε μαν-του-μαν, άλλοτε ζώνη προσαρμογής), τον έλεγχο των ριμπάουντ, αλλά και την εντυπωσιακή εμφάνιση της Μαγαλιού. Στο 3ο δεκάλεπτο κάποια λάθη στην άμυνα και η αστοχία των παικτριών του Αλέκου, επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να ψαλιδίσει την διαφορά και να πάρει κεφάλι 4′ πριν το τέλος, κάνοντας το ματς γκραν-γκινιόλ. Τρομερό λάθος σε λέι απ από τον ΠΑΟΚ και καλάθι στα 2 δευτερόλεπτα(!) από την Μαγαλιού πήγε τον Πρωτέα και τον Αλέκο στον έβδομο ουρανό! Τελικό σκορ ΠΑΟΚ-ΠΡΩΤΕΑΣ=50-52!

Να σημειωθεί ότι για πρώτη φορά στην ιστορία του γυναικείου μπάσκετ, ομάδα Α2 κατακτά το κύπελλο !

ΑΞΙΟΣ ΑΛΕΚΟ! ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ!

Όλο το φιλμ του αγώνα:

Το womensports.gr βρίσκεται όπως πάντα στο κλειστό της Ν. Ιωνίας του Βόλου για να σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα…