Σε ντέρμπι εξελίχτηκε ο αγώνας Δόξα – ΟΦΗ που έληξε με νίκη της Λευκαδίτικης ομάδας | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Σα, Δεκ 13th, 2014

δοξα_λευκαδας_μεγαλοΤο παιχνίδι στην Λευκάδα ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκειά του, ο ΟΦΗ το πάλεψε μέχρι τέλους όμως ένα μπλακ άουτ στις αρχές της τελευταίας περιόδου έφερε την ήττα με 69-65.

Το έργο του ΟΦΗ ήταν από την αρχή δύσκολο ωστόσο οι παίκτες του πάλεψαν το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Απέναντι σε μια ομάδα που έχει ξεκάθαρο στόχο, εν αντιθέσει με τον ΟΦΗ, την άνοδο, οι παίκτες του Φώτη Τακιανού μπήκαν δυνατά στο παρκέ και στο 7΄ προηγήθηκαν με 11-10 χάρις σε 5 πόντους του Άλεν Τρεπάλοβατς. Ο ΟΦΗ στο 15΄ προηγήθηκε με 4 πόντους (21-25) και στο 19΄ με 29-30 χάρις σε ξέσπασμα από το Νίκο Λιανό.

Ωστόσο, ενώ το ματς ήταν ντέρμπι πηγαίνοντας πόντο – πόντο, ο ΟΦΗ είχε ένα μπλακ άουτ στις αρχές της τρίτης περιόδου όταν και δεν πέτυχε πόντο για 4 λεπτά με αποτέλεσμα η Δόξα να ξεφύγει με 7 πόντους (46-39). Σκλάβος και Μάρτζος έδιναν πάντα την διαφορά στην Δόξα Λευκάδας που με το τέλος της τρίτης περιόδου προηγήθηκε με 6 πόντους (59-53) ενώ στο ξεκίνημα της τέταρτης η διαφορά πήγε στο +9 (54-45).

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης όταν ο ΟΦΗ στο 39΄ μείωσε στους 2 πόντους (64-62) με 2 βολές του Λιανού. Ο Σκλάβος έκανε το 65-62 και ο Χάλαρης που έκλεψε την μπάλα μειώνει στον πόντο, 65-64. Ο Μάρτζος ήταν ψύχραιμος στο τέλος και με 4/4 βολές διαμόρφωσε το τελικό 69-65.

Δείτε το LIVE του παιχνιδιού

4΄ 6-2 / Σκλάβος, Αναγνωστόπουλος – Τρεπάλοβατς
7΄ 10-11 / Καλό ξεκίνημα από τον Αλέν Τρεπάλοβατς που έχει πετύχει ήδη 5 πόντους!
8.10΄ 14-13 / Καλάθι του Ραζή

Αποτέλεσμα 1ης περιόδου: Δόξα Λευκάδας – ΟΦΗ 18-13

13΄ 19-19 / Εξαιρετικό ξεκίνημα από τον Σταμπουλή που πέτυχε 2 σερί τρίποντα
15΄ 21-25 / Ο Νίκος Λιανός πετυχαίνει 4 πόντους και ο ΟΦΗ παίρνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων
19΄ 29-30 / Ο ΟΦΗ διατηρεί πάντα το προβάδισμα με τους Ραζή, Χάλαρη να δίνει ανάσες στην επίθεση
19΄ 32-30 / O Σκλάβος με γκολ – φάουλ δίνει ξανά το προβάδισμα στην Δόξα Λευκάδας

Αποτέλεσμα ημιχρόνου: Δόξα Λευκάδας – ΟΦΗ 34-31

23΄ 40-35 / O Στυλιανού πέτυχε 4 πόντους στην τρίτη περίοδο
27΄ 46-39 / Ο ΟΦΗ δεν είχε σκοράρει για 4 λεπτά με την Δόξα Λευκάδας να παίρνει την μεγαλύτερη διαφορά!
30΄ 49-43 / H Δόξα Λευκάδας πήρε πόντους από Σκλάβο, Μάρτζο που με 2 τρίποντα ανέβασαν την διαφορά στους 10 πόντους (53-43)

Αποτέλεσμα 3ης περιόδου: Δόξα Λευκάδας – ΟΦΗ 49-43

31΄ 54-45
35΄ 56-53 / Ο ΟΦΗ δεν παρατάει το παιχνίδι και με 3ποντα των Σταμπουλή και Ραζή παραμένει στην διεκδίκηση της νίκης