Έχασε από τον Αρκαδικό η Δόξα (Βίντεο) | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Φεβ 1st, 2015

Έχασε από τον Αρκαδικό η Δόξα (Βίντεο)

Ο Αρκαδικός πήρε το μεγάλο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής, καθώς επικράτησε με 76-70 στο κατάμεστο από 1.000 θεατές κλειστό γυμναστήριο της Τρίπολης της Δόξας Λευκάδας και παρέμεινε στη δεύτερη (προνομιούχο) θέση της βαθμολογίας, πίσω μόνο από την Καβάλα.

Αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη νίκη του Αρκαδικού στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας, ενώ παράλληλα διατήρησε την αήττητη παράδοση που έχει στα εντός έδρας παιχνίδια με αντίπαλο τη Δόξα Λευκάδας, φτάνοντας στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη του επί της Δόξας τα τελευταία χρόνια.

Για να γίνει αυτό όμως και ο Αρκαδικός να φτάσει στη νίκη με 76-70, όλοι οι παίκτες έκαναν κατάθεση ψυχής στο παρκέ βάζοντας από ένα… λιθαράκι στην μεγάλη αυτή νίκη, είτε εκείνη την ώρα βρίσκονταν στο παρκέ, είτε κάθονταν στον πάγκο της ομάδας για να πάρουν λίγες ανάσες.

Ο Αρκαδικός δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε να χάνει 7-14 στο πρώτο πεντάλεπτο (Τζόρτζεβιτς 6π-Κυρίτσης 8π), αλλά μετά το τάιμ-άουτ που κάλεσε ο Γιάννης Καστρίτης, οι παίκτες μπήκαν πολύ διαφορετικά στο παρκέ και επέβαλλαν το ρυθμό τους. Με ένα σερί 14-3 και πρωταγωνιστές στην επίθεση σε αυτό το διάστημα τους Θανόπουλο, Χατζή, πήραν το προβάδισμα με 21-17. Το δεκάλεπτο έληξε 21-19 και στη συνέχεια ήταν η σειρά της Λευκάδας να ελέγξει το ρυθμό του παιχνιδιού και να πάρει προβάδισμα με 32-36 (τρίποντο Καραδολάμη δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου).

Κάπου εκεί άρχισε ο Αρκαδικός να κάνει το δεύτερο σερί του στο παιχνίδι και με δύο… σπαστά σερί 6-0 (ως το ημίχρονο) και 6-0 στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, έκανε ένα συνολικό σερί 12-0 που του έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων (44-36), διαφορά που την διατηρούσε μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Το φινάλε του παιχνιδιού είχε όμως πολύ αγωνία, καθώς οι παίκτες της Δόξας δεν εγκατέλειψαν το παιχνίδι και βρέθηκαν σε απόσταση αναπνοής 68-66. Όμως οι παίκτες του Αρκαδικού έδειξαν πώς θέλουν τη νίκη περισσότερο, παίζοντας εκπληκτική άμυνα στις κρίσιμες τελευταίες επιθέσεις, με αποκορύφωμα ένα κόψιμο του Νίκου Χατζή στο τρίποντο του Κυριακόπουλου και δύο ριμπάουντ, σε ισάριθμα άστοχα σουτ, που πανηγύρισε ιδιαίτερα ο Πέτρος Νοέας, βγάζοντας το πάθος του να βγει από μέσα του.

Ο Γιάννης Καστρίτης είχε περισσότερες εναλλακτικές λύσεις στην επίθεση, με τέσσερις παίκτες (Θανόπουλος, Τζόρτζεβιτς, Καρύδας, Χατζής) να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ δεν υπάρχει κανένας παίκτης που να υστέρησε στον αγώνα. Όλοι οι παίκτες ξεδίπλωσαν το ομαδικό ταλέντο τους στο παρκέ της Τρίπολης, κάνοντας κατάθεση ψυχής σε όλη τη διάρκεια του μεγάλου ντέρμπι.

Από την Δόξα Λευκάδας, ο Αλέξης Κυρίτσης σημείωσε 23 πόντους (7/9 βολές, 8/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα) και είχε ακόμα 4 ριμπάουντ και 4 ασίστς. Κοντά του σε απόδοση ο Βαγγέλης Σκλάβος με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστς.

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Β. Τσώνος, Παπαθανασίου

Δεκάλεπτα: 21-19, 38-36, 56-49, 76-70

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 4, Νοέας 8 , Κωνσταντίνου 3 (1), Καρύδας 14, Κοψαύτης 5 (1), Χατζής 14 (1), Θανόπουλος 10 (1), Καλλινικίδης, Εζόμο 4, Τζόρτζεβιτς 14.

Δόξα Λευκάδας (Ζιάγκος): Κυριακόπουλος 3 (1), Μάρτζος 5 (1), Χίμπερτ 4, Αποστολίδης 9, Κυρίτσης 23, Καραδολάμης 6 (2), Συμεωνίδης 4, Αναγνωστόπουλος 4, Σκλάβος 12, Γεωργάκης, Αργυρός.