Άγγιξε το όνειρο στον αγώνα με τον Ολυμπιακό η Δόξα… | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Σα, Οκτ 22nd, 2016

Άγγιξε το όνειρο στον αγώνα με τον Ολυμπιακό η Δόξα…

Έχασε με ένα πόντο διαφορά απέναντι στα «μεγαθήρια» της ομάδας του Ολυμπιακού

olympiakos-mpasket-2

Η σημερινή μέρα, Σάββατο 22 Οκτώβρη 2016, θα μείνει στην ιστορία του αθλητισμού του νησιού μας…

Η νεοφώτιστη Δόξα Λευκάδας βρέθηκε στα πρόθυρα να σημειώσει ένα άθλο στην ιστορία του ελληνικού μπάσκετ και να κάνει ένα άπιαστο για πολλούς όνειρο πραγματικότητα…

40

Ένα δευτερόλεπτο πριν το όνειρο ήταν η Δόξα Λευκάδας, καθώς κέρδιζε τον Ολυμπιακό με 94-92 αλλά στην τελευταία επίθεση ο Γκριν πέτυχε τρίποντο και οι ερυθρόλευκοι πήραν τη νίκη με 94-95.

Η ομάδα της Λευκάδας έκανε ένα πραγματικά καταπληκτικό αγώνα και ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο καθήλωσε την ομάδα του Πειραιά. Αν και στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου έχανε με 65-81 κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 94-89 και ενώ απέμειναν μόλις 1 λεπτό και 30 δευτερόλεπτα.

Η νεοφώτιστη ομάδα του νησιού μας κατάφερε να σημειώσει 29 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά στο τέλος ο πολύ έμπειρος Ολυμπιακός πήρε τη νίκη.