Ισόπαλο 1-1 το ματς του Τηλυκράτη με τον Ολυμπιακό Βόλου (Φωτορεπορτάζ) | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News

Ισόπαλο 1-1 το ματς του Τηλυκράτη με τον Ολυμπιακό Βόλου (Φωτορεπορτάζ)

Έχασε την ευκαιρία να περάσει πρώτη στον όμιλο η ιστορική ομάδα του Βόλου – Δηλώσεις προπονητών

12_tili_olympiakos_volou

Την ιστορική ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου υποδέχτηκε το απόγευμα της Κυριακής 5 Φλεβάρη ο Τηλυκράτης στο πλαίσιο της 18ης Αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής.

Η ομάδα των φιλοξενουμένων, που διεκδικεί με αξιώσεις την άνοδό της, ενώ διαθέτει αναμφισβήτητα ένα από τα καλύτερα ρόστερ της Γ΄ Εθνικής, μπήκε από την αρχή δυνατά στο παιγνίδι δείχνοντας ότι το μόνο που την ενδιέφερε ήταν οι τρεις βαθμοί της νίκης. Στο πρώτο ημίχρονο δημιούργησε αξιόλογες ευκαιρίες για γκολ (στο 16΄ το σουτ του Μασάδο πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του τέρματος του Καραγκούνη, ενώ στο 19΄ το σουτ του Ευθυμιάδη αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον τερματοφύλακα του Τηλυκράτη) που το πέτυχε τελικά στο 34΄ λεπτό με μια παράξενη κεφαλιά ο Κώστας Φλίγκος, αιφνιδιάζοντας τον τερματοφύλακα του Τηλυκράτη Καραγκούνη που δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

33_tili_olympiakos_volouΤο γκολ της ισοφάρισης για τον Τηλυκράτη στο 88΄

Στο δεύτερο ημίχρονο, παρότι ο ρυθμός του αγώνα εμφάνισε μια κάμψη, ο Ολυμπιακός Βόλου συνέχιζε να πιέζει θέλοντας να σφραγίσει με ένα δεύτερο γκολ τη νίκη, κάτι που τελικά δεν τα κατάφερε παρά τις φάσεις που δημιούργησε κάποιες φορές μπροστά από τα γκολπόστ του Τηλυκράτη. Κι όχι μόνο δεν συνέβη αυτό αλλά λίγο πριν τη λήξη του αγώνα η άμυνα των φιλοξενουμένων αδράνησε με αποτέλεσμα ο Ιασωνίδης να πετύχει στο 88΄ το γκολ της ισοφάρισης, παρά τις διαμαρτυρίες των παικτών του Ολυμπιακού για φάουλ πάνω στον Σουάνη στην συγκεκριμένη φάση, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

[Gallery not found]

Τηλυκράτης (Αντρέας Παντζιαράς): Καραγκούνης, Βρετός (61΄ Καλογέρης), Καταγής, Μπουρδούβαλης, Ιασωνίδης, Πολυχρονάκης, Κοντογιάννης (53΄ Περιστέρης), Κτενάς (78΄ Γιωργάκης), Σιδέρης, Παπαδόπουλος, Μακρυγιάννης.

Ολυμπιακός Βόλου (Τίμος Καβακάς): Κατσούλης, Ιωαννίδης, Χολέβας, Ευθυμιάδης (59΄ Κέρι), Ζώνας, Σταύρου, Δωματάς, Οικονόμου, Φλίγκος (73΄ Σουάνης), Μασάντο (82΄ Ντόικιτς), Μουκάμ.

O προπονητής του Ολυμπιακού Βόλου Τίμος Καβακάς είπε μετά τη λήξη του αγώνα:

«Στο πρώτο ημίχρονο η δική μας ήταν η ομάδα που παίξαμε πολύ καλό ποδόσφαιρο. Δημιουργήσαμε και χάσαμε ευκαιρίες και κανονικά θα έπρεπε να έχει τελειώσει το παιγνίδι στο πρώτο ημίχρονο, πετυχαίνοντας ένα ακόμη γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο αναλωθήκαμε και μεις στο να μην κρατάμε την μπάλα όπως την κρατήσαμε στο πρώτο ημίχρονο.

Δημιουργήσαμε όμως πάλι κλασικές ευκαιρίες, τρεις στον αριθμό, στις οποίες θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει ένα ακόμη γκολ. Θα έλεγα ότι από πλευρά μας διαχειριστήκαμε αρκετά καλά το παιγνίδι… Σε μια στιγμή που ήταν και η μοναδική σε όλο το παιγνίδι η έλλειψη συγκέντρωσης, θα έλεγα ότι πληρώσαμε την αδράνειά μας, και αντί να φύγουμε με ένα διπλό, φεύγουμε πικραμένοι. Δυστυχώς όμως το ποδόσφαιρο γνωρίζουμε ότι δεν είναι δίκαιο».

Από τη μεριά του ο προπονητής του Τηλυκράτη Ανδρέας Παντζιαράς δήλωσε:

«Έγινε ένα δυνατό παιγνίδι σε έναν κάκιστο για μια άλλη μια φορά αγωνιστικό χώρο, που σίγουρα δεν βοηθάει τις ποιοτικές ομάδες, όπως ήταν ο αντίπαλος. Όπως έχουμε πει από την αρχή της εβδομάδας είναι η πιο ποιοτική ομάδα του πρωταθλήματος και ίσως η καλύτερη. Αυτό φάνηκε σήμερα μέσα στο γήπεδο. Εμείς σήμερα αλλάξαμε το σχηματισμό μας σε σχέση με τα προηγούμενα παιγνίδια, κάτι που δεν μας βγήκε καθόλου στο πρώτο ημίχρονο και ήταν εμφανές. Στο δεύτερο ημίχρονο επανήλθαμε στη μορφή που είχαμε τα προηγούμενα παιγνίδια.

Νομίζω ότι ο Θεός μας χρωστούσε κάτι την προηγούμενη εβδομάδα και μας το έδωσε σήμερα απλόχερα. Το πιο σημαντικό είναι ότι κρατάμε τον χαρακτήρα που έχουμε, και έχουμε χτίσει σαν ομάδα, με ένα πνεύμα που εμείς θεωρούμε ότι είναι ανίκητο. Με παιδιά πολύ καλούς αθλητές. Ξέρουμε ποιες είναι ακριβώς οι δυνατότητες της ομάδας. Κι αυτό που είπα και στους παίχτες μέσα, το σημερινό παιγνίδι αν ήταν ευρωπαϊκό θα έπαιζε το Σαν Μαρίνο με την Ιταλία. Εμείς είμαστε το Σαν Μαρίνο και ο αντίπαλος η Ιταλία. Υπάρχει τεράστια ποιοτική διαφορά στις δύο ομάδες και γι΄ αυτό είμαι πάρα πολύ χαρούμενος που μπορέσαμε σήμερα και πήραμε το βαθμό. Όχι τόσο για το βαθμό, αλλά ότι βλέπω τα παιδιά μέσα στα αποδυτήρια να είναι χαμογελαστά και να είναι περήφανα για την προσπάθεια που κάνουνε».

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.