Έχασε στον πόντο από τον Κολοσσό Ρόδου στη Λευκάδα η Δόξα | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Σα, Μαρ 4th, 2017

Έχασε στον πόντο από τον Κολοσσό Ρόδου στη Λευκάδα η Δόξα

pegasus_LARGE_t_1301_107522625

Στο 300ο παιχνίδι στην Α1, ο Κολοσσός Ρόδου πήρε σημανική νίκη στην έδρα της Δόξας Λευκάδας με 62-61 και έκανε σημαντικό βήμα για την τετράδα με κορυφαίο τον Ρέλεφορντ με 18 πόντους. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν σε κανένα σημείο το παιχνίδι, αλλά δεν κατάφεραν να αποτρέψουν την ήττα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με αντίθετους στόχους στο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να θέλουν τη νίκη για να έχουν ελπίδες για τη σωτηρία και οι Ροδίτες για να μείνουν σε τροχιά πλέι οφ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν ισορροπημένος, με τους δύο αντιπάλους να μην μπορούν να χτίσουν διαφορά ασφαλείας από τον άλλον.

Η ομάδα του Τακιανού στο 6’ του αγώνα είχε ένα προβάδιμα +5 (9-4) με το τρίποντο του Τσαλδάρη, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα, με το δεκάλεπτο να κλείνει ισόπαλο (14-14).

Στη δεύτερη περίοδο, ο Κολοσσός με ένα επιμέρους σερί 8-2 έκανε το 16-22 στο 13’ του αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι με οδηγούς τους Χάρις και Ταπούτο ισοφάρισαν σε 26-26 δύο λεπτά πριν το ημίχρονο.

Η ομάδα του Λυκογιάννη όμως με πέντε πόντους από τον Ρέλεφορντ έκλεισαν το ημίχρονο στο 31-30 υπέρ τους.

Παρόμοια εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Κολοσσό να ξεφεύγει στο σκορ (34-41) στο 24’, αλλά οι Λευκαδιώτες απάντησαν ξανά, φέρνοντας το ματς στα ίσια στο 27’ (41-41) με το δίποντο του Σκοτ και περίοδος τελείωσε με +3 για τον Κολοσσό (43-46), με κάρφωμα του Γουότσον.

Όλα θα κρινόταν στην τελευταία περίοδο, με την ομάδα της Ρόδου να διατηρεί μια μικρή διαφορά, αλλά οι γηπεδούχοι δεν έδειχναν διατεθειμένοι να καταθέσουν τα όπλα.

Τρία λεπτά πριν τη λήξη ο Σαλούστρος με δύο εύστοχες βολές έκανε το 57-51 για την ομάδα του, αλλά η ομάδα του Τακιανού με τρίποντο του Μάρα στο 38’ μείωσε στον έναν (57-58).

Ωστόσο, ο Κολοσσός στο τέλος έδειξε πιο ψύχραιμος και πήρε μια μεγάλη νίκη με 62-61, κάνοντας βήμα για την τετράδα.

(Πηγή: sentragoal.gr)