Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να χάσει από τον Άρη η Δόξα στο «Nick Galis Hall» | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Μαρ 12th, 2017

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να χάσει από τον Άρη η Δόξα στο «Nick Galis Hall»

Δηλώσεις Φώτη Τακιανού και Δημήτρη Τσαλδάρη

arisdoxaflionis

Χάρη σε ένα ξέσπασμα διαρκείας στην 3η περίοδο, ο Άρης κέρδισε την Δόξα Λευκάδας με 78-70 στο άδειο, λόγω τιμωρίας, «Nick Galis Hall», στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής της STOIXIMAN.GR Basket League.

Βελτιώνοντας την άμυνά της, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έκανε ένα επιμέρους 28-10 στο τρίτο δεκάλεπτο και «καθάρισε» την υπόθεση νίκη (στην τέταρτη περίοδο έφτασε τη διαφορά και στους 17 πόντους), έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Βασίλη Καββαδά με 20 πόντους και θετικό τον Δημήτρη Φλιώνη στα 15 λεπτά που αγωνίστηκε.

Ο Βασίλης Καββαδάς ήταν ασταμάτητος μέσα στη ρακέτα και σημείωσε τους 11 από τους πρώτους 13 πόντους του άρη. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο βρήκαν λύσεις επιθετικά και στο 5΄.30΄΄ το σκορ ήταν 13-17. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα (17-22) και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 19-26.

Η Δόξα έφτασε στο +10 (19-29), πριν Γιάνκοβιτς και Jenkins με τρίποντα μειώσουν σε 25-29. Ο Αμερικανός γκαρντ του ΑΡΗ έφτασε τους 8 συνεχόμενους πόντους και έγραψε το 30-33 στο 16΄. Οι φιλοξενούμενοι έγραψαν το 30-37 στο 17΄. Η ομάδα του Άρη μείωσε σε 34-38 και το ημίχρονο έληξε 37-42.

Ο Άρης ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με τρίποντα των Τσαϊρέλη, Γιάνκοβιτς και πέρασε 43-42. Καββαδάς (15π.) και Cummings έβαλαν εκ νέου μπροστά την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη με 47-45 στο 23΄.30΄΄. Σίμτσακ, Γιάνκοβιτς και Cummings έγραψαν το 53-48 στο 25΄. Ο Φλιώνης και ο Καββαδάς ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (62-50). Η τρίτη περίοδος έληξε 65-52 με καλάθι του Ζάρα, με επιμέρους 28-10 για τον Άρη.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Φλιώνη για το 68-52. Ο ίδιος έγραψε το 70-53. Η Δόξα απάντησε με σερί 0-7 (70-60 στο 25΄). Ο Ζάρας με 4 σερί πόντους έγραψε το 76-64 στο 38′ και ο άρης έφτασε χωρίς δυσκολία στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 37-42, 63-52, 78-70.

Άρης: Jackson 1 (2ρ.), Ξανθόπουλος 3 (4ρ., 1ασ.), Φλιώνης 7 (1τρ., 4ρ., 3ασ., 1κλ., 1κοψ.), Τσαϊρέλης 6 (1τρ., 2ρ., 1ασ.), Jenkins 8 (2τρ., 2ασ.), Cummings 10 (1τρ., 1ρ., 3ασ.), Ζάρας 8 (1τρ., 2ρ., 1ασ.), Χρηστίδης, Μούρτος (1ρ., 1ασ., 1κλ.), Σίμτσακ 5 (7ρ., 2ασ.), Γιάνκοβιτς 10 (2τρ., 5ρ., 4ασ., 2κλ.), Καββαδάς 20 (7ρ., 1κοψ.).

Δόξα Λευκάδας: Μaras 16, Πεταλωτής, Scott 8, Abbot 5 (1), Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 1, Ταπούτος 3, Ψαθάς 4, Doblas 7, Τσαλδάρης 7 (2), Harris 17(1).

Ο προπονητής της Δόξας, Φώτης Τακιανός, δήλωσε μετά τον αγώνα:

«Θέλω να ευχηθώ καλή τύχη και καλή συνέχεια στον Άρη για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Εμείς ήρθαμε να παίξουμε ξέροντας πολύ καλά την δυναμική του αντιπάλου, αλλά και την δική μας βαθμολογική θέση. Προσπαθούμε εδώ και μέρες να απομονώσουμε από το μυαλό μας το σε ποια βαθμολογική θέση βρίσκεται η ομάδα και το αν έχει χαθεί ο στόχος της παραμονής. Θέτουμε μικρούς στόχους της καθημερινότητας. Σεβόμενοι καταρχήν την προσπάθειά μας, ετοιμαζόμαστε όσο καλύτερα γίνεται για το επόμενο παιχνίδι.

Το παιχνίδι του Άρη έχει δύο πράγματα. Στο πρώτο ημίχρονο, το πώς μπήκαμε στο παιχνίδι και διαβάσαμε τον αντίπαλο και εκτελέσαμε ήταν σχεδόν υποδειγματικό. Αυτό μας έδωσε την ευκαιρία να είμαστε πάνω στο σκορ και να έχουμε τον ρυθμό του παιχνιδιού. Με δεδομένο ότι περιμέναμε την αντίδραση του Άρη και ήταν κάτι που στο ημίχρονο το συζητήσαμε στα αποδυτήρια, δυστυχώς στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου δεχθήκαμε επιθετική άμυνα που δεν ήμασταν έτοιμοι να ματσάρουμε. Όσο περνάει ο χρόνος παίζει ρόλο το ρόστερ, η ποιότητα και η εμπειρία. Δεν εμφανίστηκαν αυτά τα στοιχεία. Είχαμε ένα νεκρό διάστημα πλήρους πνευματικής διαταραχής. Δέχεται η ομάδα τεχνικές ποινές τις οποίες δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να πω αν δόθηκαν σωστά. Δεν είχαμε συγκέντρωση, ήμασταν άστοχοι στις βολές, σε αντίθεση με τον Άρη που βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι και πήρε μια διαφορά που του έδωσε αυτοπεποίθηση. Εκεί κρίθηκε το παιχνίδι.

Αυτό το οποίο θέλω να επισημάνω και είναι αξιοθαύμαστο για τους παίκτες, είναι ότι σε αυτή τη διαδικασία που περιέγραψα, βρήκαν τη δύναμη να αντιδράσουν. Δεν παράτησαν καμία φάση στην επίθεση, αλλά πολύ περισσότερο στην άμυνα. Κλείνοντας θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά που αν και δεν έχουν κάποιον ρεαλιστικό στόχο στην καθημερινότητά τους, προσπαθούν σκληρά στην προπόνηση και εμφανίζουν αυτό το αγωνιστικό πρόσωπο».

Ο Δημήτρης Τσαλδάρης ανέφερε:

«Έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι. Ήμασταν ανταγωνιστικοί στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Ματσάραμε με την επιθετικότητα του Άρη. Περιμέναμε ότι θα αντιδράσουν μετά τον αποκλεισμό και την άσχημη εμφάνιση στην Γαλλία. Εκτελέσαμε σχεδόν άψογα στο πρώτο ημίχρονο, ήμασταν μπροστά στο σκορ και ίσως θα έπρεπε να έχουμε και μεγαλύτερη διαφορά. Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου ο Άρης ήταν πιο επιθετικός, είχαμε ένα κενό διάστημα εκεί και πήρε το μομέντουμ, του έφυγε το άγχος και βρήκε ρυθμό. Ακόμα κι όταν έφυγε το ματς, δεν το παρατήσαμε, ξαναγυρίσαμε και αν είχαμε τη συγκέντρωση ή την ευστοχία ίσως να ήμασταν πιο κοντά και να είχαμε καταφέρει κάτι καλύτερο.

Πάντα είναι όμορφα όταν γυρίζω εδώ, όμορφες αναμνήσεις, ίσως να είχε κόσμο το γήπεδο θα ήταν καλύτερα. Είναι χαρά και τιμή μου».

(Πηγή: arisbc.gr)