Κέρδισε στον πόντο τον ΠΑΟΚ η Νίκη στο Κλειστό της Λευκάδας | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Μαρ 12th, 2017

Κέρδισε στον πόντο τον ΠΑΟΚ η Νίκη στο Κλειστό της Λευκάδας

Νίκος Δουβίτσας: O στόχος επετεύχθη

νικη

Μεγάλη ανατροπή για την Νίκη Λευκάδας που στο τελευταίο δεκάλεπτο έδωσε κατάθεση ψυχής και πήρε τεράστια βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη με σκορ 60-59 επί του ΠΑΟΚ.

Τίποτα δεν πήγαινε καλά στο επιθετικό κομμάτι ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και σε συνδυασμό με την απουσία της Μπράουν λόγω τραυματισμού, οι λύσεις ήταν περιορισμένες. Χαρακτηριστικό στατιστικό το 1/17 τρίποντα στο τέλος του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό μέσα από την σκληρή του άμυνα και στο γ’ δεκάλεπτο πήρε διψήφια διαφορά η οποία άρχισε σιγά σιγά να ψαλιδίζεται από το 25’ και μετά. Στο τελευταίο δίλεπτο το 54-59 έγινε 60-59 με σπουδαία εμφάνιση από όλες τις παίχτριες της Νίκης, αλλά με καθοριστική τη συμβολή της Δήμητρας Καμπουράκη που πέτυχε τα δύο τελευταία καλάθια της ομάδας, το πρώτο μάλιστα προερχόμενο από δικό της κλέψιμο.

Η νίκη αυτή ισοδυναμεί στην ουσία με απευθείας παραμονή στην Α1 και αποφυγή των play-out, αν συνυπολογιστεί και το πρόγραμμα των επόμενων αγωνιστικών και δίνει τεράστια ψυχολογική ώθηση για το μεγάλο ραντεβού του Final Four του Κυπέλλου.

Συγχαρητήρια στα κορίτσια, στους προπονητές και στον κόσμο που πήγε στο γήπεδο για να στηρίξει την τοπική ομάδα!

Τα δεκάλεπτα: 9-13, 23-28, 42-50, 60-59

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Χαιριστανίδου 12, Τελίδου 10, Καμπουράκη 16, Γούναρη 3 (1), Ψυχογιού, Κέιντι 13, Παπαδοπούλου, Μπάρκα, Στάρα 6

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Σταμπουλίδου 8, Λύμουρα 12 (1), Μαγαλιού 10 (2), Πανταζή 3, Τζένινγκ, Κατωπόδη 2, Ταρπάγκου 2, Κάμπελ 14, Bάινς 8, Κοντογεώργου

Μετά τη νίκη επί του ΠΑΟΚ, ο head coach της Νίκης Νίκος Δουβίτσας έκανε την ακόλουθη δήλωση στο nikilefkadaswbc.gr:

«Ο ΠΑΟΚ ήρθε πολύ καλά προετοιμασμένος και στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν πολύ καλύτερος. Εμείς ξέραμε ότι ο αντίπαλος ήθελε πάση θυσία τη νίκη και θα έμπαινε δυνατά, όμως στο πρώτο ημίχρονο δεν ανταποκριθήκαμε. Στο δεύτερο μέρος ανεβάσαμε την πίεση, πήγαμε πολύ στις επαφές, κερδίσαμε πολλά φάουλ, ήμασταν εύστοχοι στις βολές και παίξαμε πάνω στην Κάμπελ που είναι η μόνη ψηλή του ΠΑΟΚ που απειλεί. Στο τέλος πάλι ο ΠΑΟΚ είχε το πλεονέκτημα, αλλά δύο σημαντικά λάθη που έκαναν μας έδωσαν την ευκαιρία να πάρουμε τη νίκη.

O στόχος επετεύχθη, δεν μπαίνουμε στα play-out και είμαστε και στο Final Four του Κυπέλλου. Είμαστε χαρούμενοι και από εδώ και πέρα είναι στο χέρι των κοριτσιών μέχρι που μπορούν να φτάσουν».

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.