Νίκησε τον Απόλλωνα Πάτρας η Δόξα | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Μαρ 19th, 2017

Νίκησε τον Απόλλωνα Πάτρας η Δόξα

pegasus_LARGE_t_1301_107569249

Η Δόξα Λευκάδας επικράτησε με 75-70 του Απόλλωνα Πάτρας στο Κλειστό της Λευκάδας για την 22η αγωνιστική της STOIXIMAN.gr Basket League.

Στο ντέρμπι της παραμονής, η Δόξα Λευκάδας μετά από δυόμιση μήνες κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το ντέρμπι της παραμονής και από την έναρξη του αγώνα είχαν ένα μικρό προβάδισμα. Από την άλλη, ο Απόλλων κυνηγούσε το σκορ και δεν άφηνε τη Λευκάδα να ξεφύγει.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Δόξα με οδηγούς τους Τσαλδάρη και Σκοτ, οι οποίοι ήταν «ζεστοί» έκαναν το 20-15 στο 8’ με την περίοδο να λήγει 24-17 υπέρ των γηπεδούχων.

Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Σκουρτόπουλου με πολύ καλή άμυνα και με σωστές αποφάσεις στην επίθεση το -7 (24-17) του ημιχρόνου έγινε γρήγορα 24-24 στο 13’ του αγώνα, καλύπτοντας τη διαφορά.

Η Λευκάδα έδειχνε αιφνιδιασμένη από την «απάντηση» της ομάδας της Πάτρας, αλλά ο Χάρις ανέλαβε να «καθαρίσει» και με οκτώ συνεχόμενους πόντους έκανε το 34-31 τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Αλλά ο Απόλλωνας δεν έδειχνε διατεθειμένος να καταθέσει τα όπλα και με καλάθια των Σλαφτσάκη και Βεργίνη έφεραν τον αγώνα στα ίσια (37-37) για να λήξει το ημίχρονο +3 (37-40) για την ομάδα του Σκουρτόπουλου με τρίποντο του Κουζέλογλου.

Στη 3η περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι και καμία δεν μπορούσε να χτίσει διαφορά. Χαρακτηριστικό της κρισιμότητας του παιχνιδιού στο 27’ το σκορ ήταν 51-51 για να τελειώσει το δεκάλεπτο στην ελάχιστη διαφορά για τον Απόλλωνα (56-57).

Στην τελευταία κρίσιμη περίοδο, ο Μπαρτ με εύστοχο τρίποντο έκανε το +4 (56-60) για την ομάδα της Πάτρας, αλλά οι γηπεδούχοι με καλάθι των Σκοτ και Χάρις ανέτρεψαν το σκορ σε (63-60) 07:48 πριν το τέλος του ματς.

Ωστόσο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με την ομάδα να απαντάει στα καλάθια η μία την άλλη.

Στο 1:47 πριν τη λήξη ο Μπαρτ με τρίποντο έκανε 67-70 και γύρισε την πλάστιγγα υπέρ του Απόλλωνα, αλλά η Δόξα με πέντε αναπάντητους πόντους του Άμποτ έκανε το 72-70 στο 39’.

Η ομάδα του Σκουρτόπουλου, αστόχησε στην επίθεση και ο Τσαλδάρης με δύο εύστοχες βολές έκανε το 74-70 δεκαπέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος και μία βολή από τον Ψάθα, «κλείδωσαν» τη νίκη για την Δόξα για το τελικό 75-70.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 37-40, 56-57, 75-70

Δόξα Λευκάδας (Τακιανός): Σκοτ 15 (7/10σ., 5ασ.), Ντόμπλας 6 (6ρ., 5λ.), Τσαλδάρης 11, Χάρις 21, Μάρας 10 (6ρ.), Αμποτ 7, Ντάουελ, Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 2, Ταπούτος, Ψαθάς 1.

Απόλλωνας Πάτρας Carna (Σκουρτόπουλος): Στόκτον 4, Μπαρτ 17, Μπάβτσιτς 2, Καλινόσκι 11, Ρέινς 6, Χίκι 17, Βεργίνης 4, Διαμαντάκος 4, Σλαφτσάκης 2, Κουζέλογλου 3.

Ο πρόεδρος του Απόλλωνα Βασίλης Γιαννόπουλος προέβη μετά τον αγώνα στην ακόλουθη δήλωση:

«Ως πρόεδρος του Απόλλωνα αισθάνομαι την βαθύτατη ηθική υποχρέωση να ευχαριστήσω από καρδιάς τους οπαδούς μας που βρέθηκαν στη Λευκάδα και στήριξαν ένθερμα την ομάδα μας μέχρι τέλους.

Πράγματι, η συμπαράσταση τους ήταν συγκινητική και δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να περάσει απαρατήρητη, παρότι δεν ήλθε το επιθυμητό για όλους μας αποτέλεσμα.

Χάσαμε απλώς μια μάχη, όχι όμως και τον πόλεμο.

Σε όσους μας έχουν ξεγραμμένους, έχω να πω μόνο ότι ο Απόλλων δεν έχει πει ακόμη την τελευταία του λέξη.

Καλώ και προτρέπω τους οπαδούς του Απόλλωνα να δώσουν βροντερό παρόν και στον επόμενο αγώνα της αγαπημένης μας ομάδας με τον Κολοσσό Ρόδου».