Δόξα Λευκάδας – ΑΕΚ 64-68 | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Σα, Απρ 1st, 2017

Δόξα Λευκάδας – ΑΕΚ 64-68

1c7dc82d2a6fdcfb60332ccc6724c056_1498

Την 18η νίκη στο Πρωτάθλημα της BasketLeague πέτυχε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε 68-64 της Δόξας στο Κλειστό Γυμναστήριο Λευκάδας. O Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ.

Με την έναρξη του αγώνα οι δύο ομάδες «έτρεξαν» επιμέρους σκορ 2-2. Ο Μαυροειδής με δίποντο έκανε το 4-4 στο 3’ και ο Μαυροκεφαλίδης με δίποντο το 6-6, στο 5’. Με επιμέρους σκορ 11-9, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα (17-15), με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Με σερί 5-0 οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στο +7 (22-15), στο 12’. Ο Σάκοτα με γκολ – φάουλ μείωσε 22-18 και ο αρχηγός της ΑΕΚ με νέο δίποντο έκανε το 22-20, στο 13’. Το επιθετικό σερί των φιλοξενουμένων συνέχισε ο Βασιλειάδης με τρίποντο δίνοντας το προβάδισμα στην Ένωση (23-22), στο 14’. Mε επιμέρους σκορ 15-14, η ΑΕΚ πήγε με διαφορά +2 (38-36), στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με σερί 4-0, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα +6 (42-36), στο 22’. Ο Μαυροκεφαλίδης με δύο εύστοχες βολές έκανε το 44-36, στο 24’. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 5-0 (44-41), στο 25’. Με επιμέρους σκορ 10-10, η ΑΕΚ κράτησε το +3 (54-51), με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Με σερί 5-0 οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (56-54), στο 32’. Ο Μαυροκεφαλίδης με δίποντο ισοφάρισε (56-56) και ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ (59-56), στο 33’.

Ο Μαυροκεφαλίδης με νέο τρίποντο έκανε το 62-58, στο 34’ και με δύο εύστοχες βολές το 64-62, δύο λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Ο Ούκιτς με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +4 (67-63), ένα λεπτό πριν το τέλος και ο Χάρις με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό 68-64.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-38, 51-54, 64-68

Διαιτητές: Παναγιώτου, Παφίλης, Θεοδωρόπουλος

Δόξα Λευκάδας (Τακιανός): Σκοτ 2, Ντόμπλας 8, Τσαλδάρης, Χάρις 18 (1), Μάρας 23 (1), Άμποτ 5 (1), Ντόουελ, Δεμερτζής 3 (1), Γεωργάκης 3, Ταπούτος 2, Ψαθάς.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 12 (2), ΜακΓκραθ 4 (1), Ελόνου, Σάκοτα 9 (5 ριμπ.), Βασιλειάδης 3 (1 τρ. – 5 ριμπ.), Λαρεντζάκης 9 (2), Νιούλεϊ, Ντίξον 2, Μαυροειδής 8, Μαυροκεφαλίδης 21 (1 τρ. – 8 ριμπ.).