Στον πόντο κέρδισε το Μαρούσι η Δόξα | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Σα, Δεκ 16th, 2017

Στον πόντο κέρδισε το Μαρούσι η Δόξα

δοξα_μαρουσι

Με σκορ 59-58 επιβλήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου 17 Δεκέμβρη, στο ΔΑΚ Λευκάδας, στο πλαίσιο της 10ης Αγωνιστικής της Α2 Μάσκεκ Ανδρών, του Γυμναστικού Συλλόγου Αμαρουσίου η Δόξα Λευκάδας.

Το Μαρούσι μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 0-9 στο 4΄, όμως η Δόξα ισορρόπησε το παιχνίδι στη συνέχεια, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο (14-13, 10΄), αλλά και το ημίχρονο με προβάδισμα (27-24, 20΄).

Αφήνοντας τους φιλοξενούμενους δίχως σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης, η Δόξα εκτόξευσε τη διαφορά στο +16 (40-24, 25΄), όμως με αντεπίθεση διαρκείας το Μαρούσι πέρασε μπροστά με 47-51 στο 36΄. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα με 5-0 σερί για το 52-51 δύο λεπτά πριν το τέλος, με τους φιλοξενούμενους να μην το βάζουν κάτω και να περνούν εκ νέου μπροστά με 54-56 ένα λεπτό πριν τη λήξη.

Η απάντηση, όμως, των νησιωτών ήταν ξανά άμεση. Τρίποντο και 57-56 44΄΄ πριν το φινάλε. Το τελικό αποτέλεσμα κρίθηκε από μία εύστοχη βολή 3΄΄ πριν το φινάλε, με τη Δόξα να παίρνει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της υπό τις οδηγίες του υπηρεσιακού προπονητή, Κώστα Κατωπόδη.