Επικράτησε χωρίς δυσκολίες του Αθηναϊκού στην Λευκάδα η Νίκη | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Μαρ 18th, 2018

Επικράτησε χωρίς δυσκολίες του Αθηναϊκού στην Λευκάδα η Νίκη

Νίκος Δουβίτσας: Νικήσαμε χάρη στην επίθεση

niki_lefk

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, η Νίκη Λευκάδας επικράτησε του Αθηναϊκού με σκορ 78-65 στο Κλειστό της Λευκάδας το μεσημέρι της Κυριακής (18/3).

Ένα εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο της Νίκης έκρινε το παιχνίδι. Το 28-32 μετατράπηκε σε 48-32 (20-0 σερί), με την τοπική ομάδα της Λευκάδας να φτάνει στην υψηλότερη φετινή επιθετική της συγκομιδή (78 πόντους σε 40 αγωνιστικά λεπτά).

Πρώτη σκόρερ για την ομάδα της Νίκης η Τσινέκε με 22 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ για τον αντίπαλο η Λιτλ με 26 πόντους. Για τον Αθηναϊκό δεν αγωνίστηκε η Σαμάνθα Μακέι.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 48-32, 60-47, 78-65

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Τελίδου 8 (2), Τσινέκε 22 (4) Γουάιτιντ 13, Τσαμπούρη, Ντάναμ 16, Όστρια 16 (2), Τσέρου, Κοντογεώργου 3

Αθηναϊκός (Καλογερόπουλος): Τζανετάτου 4, Στούπα, Κόνιαλη 14 (2), Λιτλ 26 (2), Σλούκα 7 (1), Σουάν 14

Ο προπονητής της Νίκης Νίκος Δουβίτσας έκανε την εξής δήλωση μετά τον αγώνα:

«Νικήσαμε τον Αθηναϊκό γιατί ήμασταν καλοί στην επίθεση. Η άμυνά μας στο pick and roll ήταν πολύ κακή και δεν μπορώ να εξηγήσω το γιατί. Πλέον δεν μπορούμε να δουλέψουμε κάτι άλλο, όλα εξαρτώνται από την ενέργεια και τη διάθεση που έχουν οι κοπέλες. Τώρα έχουμε διακοπή λόγω του Κυπέλλου και πρέπει να συνεχίσουμε ακόμα πιο δυνατά στις προπονήσεις για να πετύχουμε κάτι καλό στη συνέχεια

Θέλω να πω ένα μεγάλο μπράβο στον προπονητή του Αθηναϊκού, τον coach Καλογερόπουλο, που κάθε χρόνο παίρνει το 100% από τις παίκτριές του και να του ευχηθώ καλή επιτυχία στο Final Four».