Ασημένια η Μπελιμπασάκη με νέο Πανελλήνιο ρεκόρ στα 400 μέτρα γυναικών | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Αυγ 12th, 2018

Ασημένια η Μπελιμπασάκη με νέο Πανελλήνιο ρεκόρ στα 400 μέτρα γυναικών

Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου στο Βερολίνο

mplimpasakiΗ Μ. Μπελισμπασάκη (αριστερά) στον τερματισμό

Το ασημένιο μετάλλιο με 50.45 κατέκτησε η Μαρία Μπελισμπασάκη στον τελικό των 400 μ. κατά την 5η ημέρα των αγώνων του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου ανδρών – γυναικών στο Βερολίνο.

Η Μ. Μπελισμπασάκη σημείωσε παράλληλα νέο Πανελλήνιο ρεκόρ, αφού το προηγούμενο ήταν της Φανής Χαλκιά με 50.56 από τις 12 Σεπτεμβρίου 2004 σε μίτινγκ στο Βερολίνο και κατέκτησε το 5ο ελληνικό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Τζουστίνα Σβιέτι-Έρσετικ (Πολωνία) με 50.41 (κορυφαία επίδοση φέτος στην Ευρώπη), η οποία κέρδισε πάνω στον τερματισμό την Ελληνίδα πρωταθλήτρια και το χάλκινο η Λισανέ ντε Βίτε (Ολλανδία) με 50.77 και επίσης εθνικό ρεκόρ.

(Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ)

Σε ανακοίνωσή του το Τμήμα Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού της ΚΕ του ΚΚΕ σημειώνει:

«Θερμά συγχαρητήρια στην Μαρία Μπελιμπασάκη, για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στον τελικό των 400 μέτρων, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Βερολίνο.

Είναι το πρώτο μετάλλιο που παίρνει η χώρα μας στο αγώνισμα των 400 μέτρων, με νέο πανελλήνιο ρεκόρ.

Αξίζει να αναφέρουμε την υπερπροσπάθεια που έκανε η Ελληνίδα αθλήτρια, χάνοντας, στην ουσία, πάνω στη γραμμή του τερματισμού την πρώτη θέση. Άλλη μια επιτυχία για την ελληνική αποστολή, που παρουσιάστηκε στη διοργάνωση σε πολύ καλή κατάσταση. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές, τους προπονητές και τους συντελεστές του ΣΕΓΑΣ».