Ευρωλίγκα: Εμφατική νίκη του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό (VIDEO) | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Σα, Νοε 10th, 2018

Ευρωλίγκα: Εμφατική νίκη του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό (VIDEO)

euroliga

Με παίκτη – κλειδί τον Θανάση Αντετοκούνμπο και φοβερή εμφάνιση από Λεκαβίτσιους και Καλάθη, ο Παναθηναϊκός πέτυχε εμφατική νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό με 93-80, στο «ελληνικό ντέρμπι» της Ευρωλίγκας που πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Παρασκευής στο ΟΑΚΑ.

Αντιμετωπίζοντας τα προβλήματα που είχε στο πρώτο ημίχρονο (χαμηλά ποσοστά ευστοχίας, πολύ λίγες ασίστ και έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα), το «τριφύλλι» πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, όπου με επιμέρους σκορ 52-32 έφτασε στη μεγάλη νίκη.

Καθοριστική η συμβολή του Θ. Αντετοκούνμπο, ο οποίος με την εμφάνισή του στο τρίτο δεκάλεπτο (όπου πέτυχε τους 10 από τους 12 συνολικούς πόντους του, με 5/5 δίποντα και 2/2 βολές) οδήγησε τον Παναθηναϊκό στην ανατροπή, από το -9 στο +10! Μεγάλη εμφάνιση και από τον Λούκας Λεκαβίτσιους, με 17 πόντους σε 21 λεπτά συμμετοχής.

Στην άλλη πλευρά, ο Πρίντεζης (26 π.) έκανε ό,τι μπορούσε για την ομάδα του, αλλά δεν είχε καθόλου βοήθεια από τους Βασίλη Σπανούλη και Ουίλιαμς-Γκος. Παρότι παίρνοντας σκοράρισμα από Τουπάν και Τίμα ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο να προηγείται με 41-48, μετά την ανάπαυλα δεν μπόρεσε να βρει απάντηση στην αντεπίθεση των «πρασίνων».

Have Your Say
  1. Γκαζοζέν μπάσκετ παίζει ο Ολυμπιακός. Επί εποχής Καστρινκάκή-Γίάτζόγλου-Διάκουλα-Κατσαφάδου κλπ ( την δεκαετία του 1970 ) ποιό σύγχρονο και από τώρα μπάσκετ έπαιζε. Η ομάδα αυτή δεν πάει, δεν τραβάει, δεν φορτσάρει δεν πετάει.
    Ο Παναθηναικός είναι καλύτερος.Λιγότερο ξύλο για καύσιμο θέλει στο γκαζοζέν απ όσο θέλει ο Ούμπιακός που για παίξει θέλει τόνους πολύ ξύλο.
    Με μπούκες προσπαθούν να παίξουν και οι δύο. Μπκάσκ.
    μπάσκετ αναχρονιστικό , ταλαιπωρούν την μπάλα χωρίς να καθαρίζουν την φάση.
    Εάν στην Ευρώπη δεν ισχύσουν οι χρονικοί κανόνες εκδήλωσης της επίθεσης που ισχύουν στην ΗΠΑ κλπ σχετικά , μπάσκετ που να μην ταλαιπωρεί την ίδια την μπάλα και τους θεατές δεν πρόκειται να δούν οι φίλαθλοι και οι απαδοί.
    Τα γκαζοζέν οχήματα κυρίως ναζικά μεταφορικά αυτοκινούμενα τελειώσανε την δεκαετία του 1920 όπου υπήρχαν.και είχαν ξεμείνει μεταξύ των πόλεων αυτών και η Αθήνα.

Αφήστε το σχόλιό σας

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>