Επικράτησε της Νικόπολης στο ΔΑΚ Πρέβεζας η Δόξα | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Δε, Νοε 12th, 2018

Επικράτησε της Νικόπολης στο ΔΑΚ Πρέβεζας η Δόξα

nikopolivsdoksale2018-19-2

Η ομάδα της Νικόπολης υποδέχτηκε την Κυριακή 11 Νοεμβρίου και ώρα 17:00 στο ΔΑΚ Πρέβεζας, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Γ’ εθνικής, την Δόξα Λευκάδας και γνώρισε την ήττα με σκορ 60-77.

Οι παίχτες του Παπίρη μπήκαν με πάθος στον αγωνιστικό χώρο και ήταν πολύ ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο απέναντι σε μια έμπειρη ομάδα με διαρκή παρουσία τα τελευταία χρόνια στις εθνικές και επαγγελματικές κατηγορίες όπως είναι η Λευκάδα. Με λάθος επιλογές όμως σε άμυνα και σε επίθεση στο δεύτερο μέρος και με τη Δόξα να ανεβάζει στροφές δεν κατάφεραν να υπερασπιστούν την έδρα τους και γνώρισαν την 2η συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι η Νικόπολη με έναν εκπληκτικό Κοντογιάννη στα πρώτα λεπτά, ο οποίος είχε πετύχει τους 8 από 12 πόντους, και με έμμεσο τρίποντο του Σουλιώτη έφτασε στην ισοφάριση(15-15) 2:01 πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Στις αρχές του 2ου δεκαλέπτου 5 συνεχόμενοι πόντοι του Πελίγκου και με τη Δόξα να μην έχει πετύχει καλάθι για 2 λεπτά έφεραν το ματς στο 26-22. Έμμεσο τρίποντο του Παπαμιχαήλ έκανε 29-22, με την Δόξα να παραμένει στο σκορ και να μειώνει 5:29 πριν το τέλος του ημιχρόνου σε 29-28. Ένα τρίποντο του Κακιούζη έφερε το ματς στο 32-29, αλλά τρίποντο του Τριχόπουλου και δυο εύστοχες βολές του Αναγνωστόπουλου έφεραν το ματς στα ίσα (35-35), με το ημίχρονο να τελειώνει 37-39 υπέρ της Δόξας.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την Νικόπολη που με λάθος επιλογές και πολλά λάθη στην επίθεση έδωσε περιθώρια στους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα σερί 25-8 για το 45-64 του τρίτου δεκαλέπτου. Οι παίχτες του Παπίρη προσπάθησαν να μειώσουν στο 4ο δεκάλεπτο αλλά χωρίς αποτέλεσμα, με τη διαφορά να ξεφεύγει και τον Παπίρη να δίνει χρόνο συμμετοχής στους μικρούς για το τελικό 60-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 37-39, 45-64, 60-77

Διαιτητές: Μαντήλας-Σταθόπουλος (Μυζίκος)

Σ.Κ Νικόπολη(Παπίρης-Πολίτης): ΜΗΧΟΣ 2, ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ 16(1), ΣΟΥΛΙΩΤΗΣ 10(1), ΚΑΡΑΣΤΑΘΗΣ, ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΣ 2, ΚΑΚΙΟΥΖΗΣ 3(1), ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ 3, ΠΑΝΤΑΖΗΣ, ΜΟΥΛΑΣ 11, ΒΑΒΕΤΣΗΣ 1, ΠΕΛΙΓΚΟΣ 12(1), ΡΕΜΠΗΣ.

Δόξα Λευκάδας (Γιασσάρης): ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ , ΑΡΓΥΡΟΣ, ΚΕΛΑΡΙΟΥ, ΤΣΙΑΒΕΣ 16(1), ΒΑΓΕΝΑΣ 17(2) , ΓΕΩΡΓΑΚΗΣ, ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΣ 5 , ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ 17(1) , ΒΛΑΧΑΚΗΣ, ΤΡΙΧΟΠΟΥΛΟΣ 12(1), ΖΑΜΠΑΚΗΣ 5(1), ΓΕΡΟΝΑΤΣΙΟΣ.

Πηγή: gosports.gr (Εδώ περισσότερες φωτογραφίες)