Με ρεκόρ διαδρομών αλλά και μικρότερη συμμετοχή ο αγώνας Lefkas Trail Run 2019 | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News

Με ρεκόρ διαδρομών αλλά και μικρότερη συμμετοχή ο αγώνας Lefkas Trail Run 2019

48_Lefkas_Trail_Run

Επαληθεύτηκε τελικά η πρόγνωση του καιρού της Εθνικής Μετεωρολογικής Υπηρεσίας και έτσι χωρίς βροχή, που ξεκίνησε να πέφτει τις πρώτες απογευματινές ώρες, πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 3 Νοέμβρη 2019 στην ευρύτερη περιοχή της Νικιάνας και του δάσους των Σκάρων, για έκτη συνεχόμενη χρονιά, ο αγώνας ορεινού τρεξίματος Lefkas Trail Run 2019, που συνδιοργάνωσαν, υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Συλλόγων Λαϊκού Μαζικού Αθλητισμού και Υπεραποστάσεων (ΕΟΣΛΜΑ-Υ), του Δήμου Λευκάδας και της Περιφερειακής Ενότητας Λευκάδας, ο Σύλλογος Επαγγελματιών και Προστασίας Περιβάλλοντος Νικιάνας και ο Αθλητικός Σύλλογος Λευκάδας “Φίλανδρος”.

125_Lefkas_Trail_RunΟ πρόεδρος του «Φιλάνδρου» κ. Σπ. Μαραγκός με την Κατερινιώτικη ομάδα των 23 χλμ. λίγο πριν την εκκίνηση

Ο αέρας όμως ήταν αρκετά δυνατός, ιδιαίτερα στα υψώματα των Σκάρων, και ενδεχόμενα να δυσχέραινε τους δρομείς, η συμμετοχή των οποίων ήταν φέτος, όπως ήδη γράψαμε, και στους τρεις αγώνες δρόμου (23 χλμ., 13 χλμ. και 5 χλμ.) αισθητά χαμηλότερη σε σχέση με προηγούμενα χρόνια. Στον αγώνα των 23 χλμ. τερμάτισαν 66 αθλητές, στον αγώνα των 13 χλμ. 64 και στον αγώνα των 5 χλμ. 113.

51_Lefkas_Trail_Run

53_Lefkas_Trail_Run

Ιδιαίτερο τόνο έδωσε για πρώτη φορά στις εκκινήσεις των αγώνων η ομάδα κρουστών «KrotalArta».

05_Lefkas_Trail_Run

Στον αγώνα των 23 χλμ. πρώτος τερμάτισε ο Κοσμάς ΠΛΑΚΕΤΑΣ με χρόνο 01.57.54, ο οποίος έκανε και ρεκόρ διαδρομής (το 2018 είχε έρθει και πάλι πρώτος με χρόνο 2.02.18), δεύτερος ο Κωνσταντίνος ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ με 02.06.12 και τρίτος ο Θοδωρής ΖΙΑΚΚΑΣ με 02.06.13 ενώ από τις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η συνήθως ύποπτη Δήμητρα ΤΣΑΛΟΚΩΣΤΑ με χρόνο 02.19.52, κάνοντας κι αυτή ρεκόρ διαδρομής (8η στη γενική κατάταξη).

68_Lefkas_Trail_Run

80_Lefkas_Trail_Run

93_Lefkas_Trail_Run

Στον αγώνα των 13 χλμ. πρώτος ήρθε ο Χρήστος ΚΥΡΙΑΖΑΚΟΣ με χρόνο 01.16.45, σημειώνοντας και αυτός ρεκόρ στον συγκεκριμένο αγώνα, δεύτερος ο Κωνσταντίνος ΜΠΟΥΛΟΥΚΗΣ με 01.20.17 και τρίτος ο Αναστάσιος ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ με 01.21.09 ενώ από τις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Ειρήνη ΚΟΥΤΣΟΥΜΑΝΗ με χρόνο 01.42.04 (18η στη γενική κατάταξη).

107_Lefkas_Trail_Run

100_Lefkas_Trail_Run

110_Lefkas_Trail_Run

Τέλος, στα 5 χλμ. πρώτος ήρθε ο Τάσος ΡΟΒΥΘΑΚΗΣ με χρόνο 00.20.18, δεύτερος ο Ηλίας ΑΓΓΕΛΟΥΛΗΣ με 00.21.55 και τρίτος ο Θανάσης ΤΣΙΡΙΜΙΑΓΚΟΣ με 00.22.06 ενώ από τις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Κωνσταντίνα ΣΤΑΜΑΤΕΛΟΥ με χρόνο 00.23.15, καλυτερεύοντας κι αυτή το ρεκόρ διαδρομής που κατείχε από το 2017 (5η στη γενική κατάταξη).