Νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα και συνεχίζει στην Ευρώπη ο Ολυμπιακός | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Πε, Δεκ 12th, 2019

Νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα και συνεχίζει στην Ευρώπη ο Ολυμπιακός

Οι ομάδες που προκρίθηκαν στους «16» του Champions League

osfp

Tη συνέχιση της παρουσίας του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις εξασφάλισε χθες ο Ολυμπιακός, με τη νίκη του με 1-0 επί του Ερυθρού Αστέρα στο Καραϊσκάκη, στο πλαίσιο της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής του 2ου ομίλου του Champions League.

Οι «ερυθρόλευκοι» σε έναν ακόμη «τελικό» που παιζόταν μία πρόκριση αποδείχθηκαν συνεπείς (το ίδιο έκαναν και πέρυσι με τη Μίλαν), αν και για να φτάσουν στο στόχο τους «καρδιοχτύπησαν» για 87 λεπτά. Ήταν, όμως, η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο και πήρε πέρα για πέρα δίκαια το «εισιτήριο» για να συνεχίσει την ευρωπαϊκή του πορεία, έστω και με αρκετή δόση τύχης στο φινάλε.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, αλλά επιπόλαιος στην τελική προσπάθεια. Μάλιστα, αυτή του την επιπολαιότητα λίγο έλειψε να την πληρώσει στο 41ο λεπτό, όταν οι Σέρβοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Μάριν από τον Γκιλιέρμε. Ο Τομανέ ανέλαβε να το εκτελέσει, αλλά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Σα.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Πειραιώτες να «σφυροκοπούν» την εστία του Μπόργιαν, αλλά τον Καναδό γκολκίπερ να είναι σε εξαιρετική βραδιά.

Τελικά, το γκολ ήρθε για τον Ολυμπιακό στο 86΄, όταν ο Γιαντέρ που είχε μπει μερικά λεπτά νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο έκανε πέναλτι (χέρι), το οποίο εκτέλεσε ο Ελ Αραμπί δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.