Έχασε με σκορ 2-0 από την Αναγέννηση Άρτας ο Τηλυκράτης | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Φεβ 16th, 2020

Έχασε με σκορ 2-0 από την Αναγέννηση Άρτας ο Τηλυκράτης

anagennisiA_thly

Έκανε το καθήκον της η Αναγέννηση Άρτας, επικρατώντας του Τηλυκράτη, στο Δημοτικό Στάδιο, με 2-0, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον τερματοφύλακα, Μήτσιο.

Ωστόσο, παρέμεινε δύο βαθμούς πίσω από την ΑΕΠ Καραγιαννίων, η οποία αν και καρδιοχτύπησε κόντρα στο Σούλι Παραμυθιάς, αφού ισοφαρίστηκε στο 85΄, κατάφερε με δύο γκολ στις καθυστερήσεις να πάρει το ματς και να παραμείνει μόνη πρώτη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Αναγέννηση απείλησε πρώτη στο ματς στο 5΄, με άστοχο σουτ του Τσελά, για να απαντήσει ο Τηλυκράτης δύο λεπτά μετά, με τον Περιστέρη να βλέπει το Μήτσιο να το σταματά. Στο 8ο λεπτό, ο Μπότσαρης ήταν με τη σειρά του άστοχος, για να έρθει η μεγάλη φάση για τους φιλοξενούμενους στο 10΄, όταν ο Κολοβός υποδέχτηκε κάθετη πάσα, και βγήκε φάτσα με το Μήτσιο, ο οποίος τον σταμάτησε με τα πόδια. Στο 22ο λεπτό, ο Μήτσιος και πάλι κράτησε την Αναγέννηση στο «μηδέν» αφού σε νέο τετ α τετ, νίκησε αυτή τη φορά το Γεωργίου.

Στο 29ο λεπτό, η αρτινή ομάδα άνοιξε το σκορ, όταν από φοβερή κούρσα του Μπότσαρη και σέντρα, ο Σιδηρόπουλος έσπασε με το κεφάλι στον Γκολάκου, και εκείνος συνέχισε το εξαιρετικό του σερί σκοραρίσματος, με μονοκόμματο σουτ, για το 1-0. Στο 38ο λεπτό, ο Μπότσαρης έκανε νέα επέλαση και παράλληλο γύρισμα, με την μπάλα να περνά δίπλα από την εστία. Η Αναγέννηση συνέχισε να ψάχνει ακόμη ένα γκολ, και το βρήκε στις καθυστερήσεις, όταν ο Λάκκας ακολούθησε στην κόντρα επίθεση το Χούσο, σε πρώτο χρόνο νικήθηκε από τον Καλαντζή, όμως στην επαναφορά έγραψε το 2-0 με κεφαλιά.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά στο γήπεδο, ψάχνοντας ένα γκολ που θα τους έβαζε στο ματς, και στο 47ο λεπτό, ο Νικολάου που πέρασε ως αλλαγή στο ημίχρονο, έπιασε το σουτ, όμως ο Μήτσιος με δύσκολη επέμβαση στη γωνιά του, κράτησε το 2-0. Ο ίδιος παίκτης σούταρε εκ νέου δύο λεπτά αργότερα, με το Μήτσιο και πάλι όμως να φωνάζει «παρών». Στη συνέχεια η Αναγέννηση, ισορρόπησε το ματς, και διαχειρίστηκε το υπέρ της σκορ, προσέχοντας τα μετόπισθεν, αφού δε δέχτηκε μέχρι τις καθυστερήσεις επικίνδυνες φάσεις.

Η είσοδος του Σχισμένου αντί του Μπότσαρη θωράκισε ακόμα περισσότερο την άμυνα, με τον Τηλυκράτη να έχει την τελευταία του φάση στο 90ο λεπτό, με τον Ντόβα να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια. Ένα λεπτό πριν, ο Παπαρούνης είχε αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο, καθώς αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη κάρτα, με την Αναγέννηση να τελειώνει το ματς με παίκτη λιγότερο.

Διαιτητής: Κολυτάς Σπύρος (Κέρκυρας) Βοηθοί: Παπαλαζάρου Γιώργος (Θεσπρωτίας) – Μιχαλάς Γεράσιμος (Κέρκυρας)

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας): Μήτσιος, Χεμπέγια (23΄ Γκανάρας), Τσελά, Λάκκας, Παπαρούνης, Μανιώτης, Παπακίτσος Αλ. (92΄ Παπακίτσος Δ.), Χούσος, Σιδηρόπουλος, Γκολάκου (66′ Νταλάκας), Μπότσαρης (73΄ Σχισμένος)

Τηλυκράτης Λευκάδας (Στεφανίδης): Καλαντζής, Τσελάι, Καταγής, Ρούσσης, Χούσινετς, Τόσκα, Περιστέρης (70΄ Στόικος), Πετράκος, Γεωργίου (46΄ Νικολάου), Ερέκι (81΄ Ντόβας), Κολοβός

(Πηγή: artagoal.gr)