Φιλική νίκη του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ επί της Νίκης Λευκάδας με 65-48 | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Οκτ 4th, 2020

Φιλική νίκη του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ επί της Νίκης Λευκάδας με 65-48

paok

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ νίκησε την Νίκη Λευκάδας με 65-48 στο τρίτο φιλικό προετοιμασίας ενόψει της αγωνιστικής περιόδου 2020-2021.

Η ενημέρωση του Γραφείου Τύπου του ΠΑΟΚ:

Νίκη για το τμήμα Μπάσκετ Γυναικών, ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, όπου στο τρίτο φιλικό προετοιμασίας ενόψει της αγωνιστικής περιόδου 2020-2021, επικράτησε της Νίκης Λευκάδας στο PAOK SPORTS ARENA με σκορ 65-48.

Ο Δικέφαλος αγωνίστηκε δίχως να έχει στη διάθεσή του, τις Φλούκερ, Σύρρα και Τσαβόνι, ενώ παρούσα ήταν η Ανθή Ταρπάγκου.

Oι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου με δύο γρήγορα καλάθια προηγήθηκαν με 0-4. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ πιέζοντας στην άμυνα και με εξαιρετική αποτελεσματικότητα στην επίθεση κατάφερε με ένα σερί 6 πόντων να προηγηθεί με 8-6. Με τρίποντο της Ακλ, ο Δικέφαλος ξέφυγε με 11-8, όμως η Νίκη Λευκάδας γρήγορα έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσια (11-11). Με τρίποντο της Μάγιο ο ΠΑΟΚ τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 14-13.

Γρήγορος ρυθμός στο δεύτερο δεκάλεπτο στο παιχνίδι, όπου ο ΠΑΟΚ με προσήλωση στην άμυνα και ένα επιθετικό κρεσέντο προηγήθηκε με 21-16. Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι της Μάγιο, με τον ΠΑΟΚ να ανοίγει την ψαλίδα του σκορ (26-18). Άμυνα για σεμινάριο από τον Δικέφαλο, και τρίποντο στον αιφνιδιασμό για να στείλει τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (32-22). Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να «πνίγει» τις φιλοξενούμενες με τρομερή άμυνα, και με νέο τρίποντο σε κόντρα επίθεση, έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με διαφορά 10 πόντων (35-25).

Από εκεί που… σταμάτησε ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, όπου με τρίποντο της Μάγιο έστειλε τη διαφορά στους 13 (38-25). Οι φιλοξενούμενες μείωσαν προσωρινά, όμως η Μάγιο με 2/2 βολές έστειλε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (40-29). Με την Καρλάφτη να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα με νέο τρίποντο, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 43-32. Η Νίκη Λευκάδας με ένα μικρό σερί 5 πόντων έριξε τη διαφορά στους 6 (43-37). Κλέψιμο της Καρλάφτη και καλάθι στον αιφνιδιασμό για το 47-37, επαναφέροντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Εξαιρετική άμυνα και πάλι από τις αθλήτριες του ΠΑΟΚ, συνοδευόμενη από σωστές επιθετικές επιλογές, για να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενες με 53-40.

Στο ίδιο μοτίβο ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να πιέζει στην άμυνα δίχως να αφήνει περιθώρια στις φιλοξενούμενες να πλησιάσουν στο σκορ. Iσορροπημένο παιχνίδι στα μέσα του δεκαλέπτου με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν επιθετικές λύσεις. Lay up της Ακλ για το 57-43 και στη συνέχεια εκπληκτική άμυνα με την μπάλα να μένει στα χέρια των φιλοξενούμενων. Τρίποντο υπό πίεση της Καρλάφτη, γράφοντας το 60-43, στέλνοντας για πρώτη φορά τη διαφορά στους 17. Η Μάγιο με νέο τρίποντο έκανε το 63-48. Ο ΠΑΟΚ έριξε ρυθμό στο τέλος του αγώνα, σκόραρε άλλους 2 πόντους, γράφοντας το τελικό 65-48.

Στο δια ταύτα, ο Δικέφαλος έδειξε να ξεπερνάει τις σοβαρές απουσίες των Φλούκερ, Σύρρα και Τσαβόνι και παίζοντας κατά διαστήματα καλό μπάσκετ, έδειξε πως βρίσκεται σε ετοιμότητα ενόψει των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων.

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός-Αγγελίδης): Μπουτζούκη, Στεφανάκη, Κομματά, Σοφιανάκου, Τόλη, Άκλ, Μάγιο, Κιλαζίδου, Καρλάφτη, Ταρπάγκου

Τα δεκάλεπτα:

1ο: 14-13, 2ο: 35-25, 3ο: 53-40, 4ο: 65-48

Ο προπονητής της ομάδας Μπάσκετ Γυναικών ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, Βασίλης Μασλαρινός, παραχώρησε δηλώσεις σχετικά με το σημερινό νικηφόρο φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο τη Νίκη Λευκάδας στο PAOK Sports Arena.