Ο Ολυμπιακός νικητής στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Σα, Νοε 21st, 2020

Ο Ολυμπιακός νικητής στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό

osfp-paoΠηγή: Eurokinissi

Ένα γκολ του Φορτούνη (21΄) ήταν αρκετό για να βαφτεί «κόκκινο» το ντέρμπι των αιωνίων Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός στο γήπεδο Καραϊσκάκη, για την 9η Αγωνιστική της Super League. Παρά τις πολλές απουσίες, ο Ολυμπιακός πήρε έτσι τη νίκη και παρέμεινε στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Νωρίτερα δυο «χορταστικές» ισοπαλίες, 2-2, είχαν Λαμία – Αστέρας Τρίπολης και Ατρόμητος – Απόλλωνας Σμύρνης.

Στη Λαμία οι Αρκάδες προηγήθηκαν στο 41’, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπαράλες, ενώ επίσης με πέναλτι του Ντέλετιτς οι γηπεδούχοι στο 56’ έφτασαν στην ισοφάριση. Στο 69’ ο Τσούκαλος έγραψε το 2-1 τρία λεπτά μετά από την είσοδο του στο παιχνίδι, για να γράψει το τελικό σκορ στο 79’, ο Ριέρα.

Στο Περιστέρι ο Απόλλων Σμύρνης προηγήθηκε δύο φορές του Ατρόμητου (Φατιόν, 4′, Ιωαννίδης 47′) αλλά ισοφαρίστηκε και τις δύο με πέναλτι (Μανούσος 37′, 72′), με τους φιλοξενούμενους να έχουν παράπονα από τη διαιτησία.

Στο μεταξύ με «ενός λεπτού σιγή» πριν την έναρξη των αγώνων Λαμίας – Αστέρα Τρίπολης και Ατρόμητου – Απόλλωνα, κράτησαν οι ποδοσφαιριστές των ομάδων στέλνοντας μήνυμα συμπαράστασης προς τους συναδέλφους τους σε Super League 2 και Football League και διαμαρτυρόμενοι για τη μη διεξαγωγή αυτών των κατηγοριών.