Με 2-1 ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Φεβ 14th, 2021

Με 2-1 ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό

pao-osfp-2

Πολύ σημαντική νίκη με 2-1 πήρε ο Παναθηναϊκός στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για την 22η αγωνιστική της Super League.

Οι πράσινοι επιβεβαίωσαν ότι είναι σε καλή κατάσταση και ότι μπορούν να πάρουν τους τρεις βαθμούς σε κάθε αγώνα που δίνουν. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός, δεν απείλησε ουσιαστικά τον Παναθηναϊκό, παρά μόνο στη φάση που μείωσε σε 2-1 με τον Ελ Αραμπί.

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε γκολ νωρίς, στο 6ο λεπτό και έπειτα επεδίωκε να πετύχει και 2ο γκολ με αντεπιθέσεις. Το κατάφερε στο 74ο λεπτό από στημένη φάση και σύγχυση στην άμυνα του Ολυμπιακού.

Η αντίδραση του Ολυμπιακού -που έκανε αλλαγές- ήρθε αργά, στο 82ο λεπτό, όταν κατάφερε να σκοράρει αφού πρώτα η μπάλα πήγε στο δοκάρι. Στα τελευταία λεπτά, οι ερυθρόλευκοι είχαν μοναδική ευκαιρία για την ισοφάριση αλλά το σουτ από τη μικρή περιοχή ήταν πάνω στον τερματοφύλακα.