Euro 2021: Με σημαντική νίκη επί της Κροατίας ξεκίνησε η Αγγλία | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Ιουν 13th, 2021

Euro 2021: Με σημαντική νίκη επί της Κροατίας ξεκίνησε η Αγγλία

agglia-kroatia-euro-3Πηγή: Associated Press

Με τον Ραχίμ Στέρλινγκ να πετυχαίνει στο 57ο λεπτό το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο «Γουέμπλεϊ» του Λονδίνου, η Αγγλία ξεκίνησε με νίκη τους αγώνες της στα τελικά του Euro, κερδίζοντας με 1-0 την Κροατία.

Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη φορά που η Αγγλία κέρδισε σε πρεμιέρα της σε Euro, καθώς μέχρι τώρα μετρούσε 5 ισοπαλίες και 4 ήττες!

agglia-kroatia-euro-2Πηγή: Associated Press

Οι Άγγλοι πίεσαν ασφυκτικά την κροατική άμυνα στο πρώτο 20λεπτο, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες και έχοντας δοκάρι μόλις στο 6ο λεπτό.

Η Κροατία ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι στη συνέχεια, χωρίς ωστόσο να απειλεί.

Η ομάδα της Αγγλίας ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά και στο β΄ ημίχρονο, φτάνοντας στο γκολ στο 57΄, με τον Στέρλινγκ να αξιοποιεί την ασίστ του Φίλιπς και να σκοράρει με δυνατό πλασέ.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, οι Άγγλοι διατήρησαν ωστόσο τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το τέλος, χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα.

Για τον ίδιο όμιλο του Euro (4ος όμιλος) θα αναμετρηθούν αύριο Τσεχία και Σκωτία.

Αφήστε το σχόλιό σας

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>