Euro 2020: Η Ιταλία πρωταθλήτρια Ευρώπης | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Δε, Ιουλ 12th, 2021

Euro 2020: Η Ιταλία πρωταθλήτρια Ευρώπης

euro-2020Πηγή: Associated Press

Πρωταθλήτρια Ευρώπης είναι η Ιταλία που κατάκτησε το Euro 2020 στο Λονδίνο, στο Γουέμπλεϊ, κερδίζοντας την Αγγλία στη διαδικασία των πέναλτι καθώς στην κανονική διάρκεια και στην παράταση του αγώνα το σκορ ήταν 1-1.

Η ιταλική ομάδα στέφθηκε πρωταθλήτρια επικρατώντας 3-2 στα πέναλτι και ο Ιταλός τερματοφύλακας Ντοναρούμα ανακηρύχθηκε ο πολυτιμότερος παίχτης της διοργάνωσης. Με αυτό τον τρόπο η Ιταλία επέστρεψε στην ποδοσφαιρική κορυφή της Ευρώπης.

Ο τελικός άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για τους Άγγλους που στο 2ο λεπτό σημείωσαν γκολ με τον Σο. Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, κλείστηκε στο μισό γήπεδο ελπίζοντας με αντεπιθέσεις να πετύχει και 2ο γκολ και να κλειδώσει τη νίκη.

Η Ιταλία γίνονταν όλο και πιο απειλητική και κατάφερε να σημειώσει το γκολ της ισοφάρισης στο 2ο ημίχρονο με τον Μπονούτσι μετά την εκτέλεση κόρνερ.