Έχασε από τον Παναθηναϊκό στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» η Νίκη | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Δε, Οκτ 25th, 2021

Έχασε από τον Παναθηναϊκό στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» η Νίκη

niki_lefk

Η Νίκη Λευκάδας έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό για 2 δεκάλεπτα, ωστόσο οι πράσινες κατόρθωσαν να πάρουν ένα προβάδισμα… ασφαλείας, το οποίο διατήρησαν, για να επικρατήσουν τελικά με 68-54.

Οι φιλοξενούμενες είχαν καλές επιλογές στο ξεκίνημα του αγώνα και κατόρθωσαν να κλείσουν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 16-14. Στην δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες… μοιράστηκαν τα σερί, τα οποία τις έστειλαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 31-31.

Από εκεί και πέρα, ο Παναθηναϊκός πήρε τον ρυθμό που χρειαζόταν και πήρε μία διαφορά 11 πόντων στα 5 λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, με την Ριντ να διαμορφώνει το 45-34. Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο και οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη κατόρθωσαν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 68-54.

«Οδηγός» του Παναθηναϊκού, μία ακόμη γεμάτη εμφάνιση από την Ριντ, με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ σε 35:37 λεπτά παρουσίας. Από την άλλη, η Θόρντον ήταν η καλύτερη του αγώνα για την Νίκη, με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και μία ασίστ.

Δεκάλεπτα: 14-16, 31-31, 51-41, 68-54

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 22, Ζιάκα, Σταμάτη, Λύμουρα, Κωτούλα, Βιντσιλαίου 5, Μπουντούρη, Γρηγοροπούλου 4, Στακ 14(4), Μυλωνάκη, Χολμς 19(1), Χατζηνικολάου 4.

Νίκη Λευκάδας (Ζαβιτσάνος): Ντάλα, Δανδουλάκη Μ., Δανδουλάκη Α., Τζανετάτου 9, Κερασοβίτη, Μακμπράιντ 10(1), Τσαβόνι 4, Γιανγκ 14(4), Οντουέιρ 6, Θόρντον 11.