Πήρε τον πρώτο τελικό κόντρα στη Γέφυρα με 71-65 η Δόξα Λευκάδας | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Απρ 23rd, 2023

Πήρε τον πρώτο τελικό κόντρα στη Γέφυρα με 71-65 η Δόξα Λευκάδας

342874506_628922388585204_598710924794895356_n

Πήρε τον πρώτο τελικό η Δόξα! Ούσα η καλύτερη ομάδα του παρκέ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, η Δόξα Λευκάδας κέρδισε με 71-65 τη Γέφυρα, έκανε το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά για τους Τελικούς ανόδου από το Βορρά της Β΄ Εθνικής και πηγαίνει στη Θεσσαλονίκη κόντρα σε μια πολύ καλή ομάδα κυνηγώντας ακόμα ένα καίριο διπλό μετά από εκείνο επί του Βίκου στα Ιωάννινα στα ημιτελικά του 3ου ομίλου.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι μπήκαν με φόρα στο γήπεδο για την τελευταία φορά μπροστά στο φίλαθλο κοινό τους και εκκινώντας την αναμέτρηση με 9-0 σερί στα πρώτα τρία λεπτά αλλά και με 11-1 μέχρι και το 6′ απέδειξαν γιατί δε θεωρούνται ακόμα και με μειονέκτημα έδρας το αουτσάιντερ στην εν λόγω σειρά.

Μάλιστα, ακόμα και αν οι Θεσσαλονικείς με 11 πόντους του Χρυσόπουλου κατόρθωσαν να επιστρέψουν στο -4 (30-26) λίγο πριν το τέλος της 2ης περιόδου, η Δόξα με πρωταγωνιστή τον Τζόλο ήταν εκείνη που όχι απλά ξέφυγε ξανά στον πίνακα του σκορ αλλά σκοράροντας 10 πόντους στα τελευταία δυο λεπτά του πρώτου μέρους έπιασε και πάλι διψήφιο προβάδισμα με 40-28!

Στο δεύτερο μέρος όμως, ήταν η σειρά της Γέφυρας να αντιδράσει και ξεπερνώντας ένα πολύ μέτριο ξεκίνημα στην 3η περίοδο (44-32 στο 24′, 45-36 στο 27′) βρήκε το χέρι της επιθετικά και μείωσε τόσο σε 48-42 στο 30′ και 52-47 στο 32′ όσο και στον πόντο λίγο αργότερα.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν είχαν σκοπό να χάσουν έδαφος στη σειρά και παρά την αντίπαλη αντεπίθεση ξέφυγε ξανά στον πίνακα του σκορ βρίσκοντας πολλές λύσεις επιθετικά και καθάρισε το ματς κάνοντας το 1-0.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 40-28, 48-42, 71-65