Προκριματικά Μουντιάλ: Πολύτιμο «διπλό» απέσπασε η Εθνική από την Γεωργία | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Σα, Οκτ 9th, 2021

Προκριματικά Μουντιάλ: Πολύτιμο «διπλό» απέσπασε η Εθνική από την Γεωργία

georgia-elladaΠηγή: Associated Press

Zωντανή στη μάχη της διεκδίκησης της πρόκρισης στο Παγκόσμιο Κύπελλο παρέμεινε η εθνική ομάδα. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κέρδισε εκτός έδρας την Γεωργία με 2-0, καθώς η τύχη ήταν με το μέρος της.

Μέχρι το τέλος του αγώνα η εθνική δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητική. Όμως, έκανε το 0-1 στο 90΄ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι από τον Μπακασέτα και διπλασίασε τα τέρματα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του Πέλκα. Την ερχόμενη Τρίτη θα διεκδικήσει απέναντι στην Σουηδία την δεύτερη θέση που οδηγεί σε μπαράζ.