Ευρωμπάσκετ 2022: Πρώτη στον όμιλό της η Ελλάδα, με εμφατική νίκη επί της Ουκρανίας | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Τρ, Σεπ 6th, 2022

eurobasketΠηγή: Eurokinissi

Η Εθνική Ελλάδας άντεξε στη σκληρή άμυνα των Ουκρανών στο πρώτο ημίχρονο, και με μία πειστική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της, στο πλαίσιο του 3ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ 2022, παίρνοντας ταυτόχρονα την πρώτη θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε με 99-79 της Ουκρανίας υποχρεώνοντας την ομάδα του Αϊνάρς Μπαγκάτσκιτς στην πρώτη ήττα της (3-1).

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο (39-46) η Εθνική έδεσε την περιφερειακή άμυνα της στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 32-11 στο τρίτο δεκάλεπτο απλοποίησε το έργο της…

Πρωταγωνιστές στη νίκη της εθνικής ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που πέτυχε προσωπικό ρεκόρ πόντων με 41, μαζεύοντας παράλληλα 9 ριμπάουντ και μοιράζοντας 2 ασίστ. Από 13 πόντους πρόσθεσαν οι Τάιλερ Ντόρσεϊ και Νικ Καλάθης (7ασ., 5ρ.).

Πλέον η τελευταία αγωνιστική υποχρέωσης της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης, απέναντι στην Εσθονία (8/9, 18:00), είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 39-46, 71-57, 99-79.

(Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ)