Αφιερωμένη στον αδικοχαμένο Γ. Παξινό η νίκη του Τηλυκράτη επί του Θεσπρωτού | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News

Αφιερωμένη στον αδικοχαμένο Γ. Παξινό η νίκη του Τηλυκράτη επί του Θεσπρωτού

Δηλώσεις Ανδρέα Πατζιαρά

Με 1-0 επικράτησε του Θεσπρωτού στο Δημοτικό Στάδιο Λευκάδας ο Τηλυκράτης σε αγώνα της 11ης Αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Το νικητήριο γκολ σημείωσε στην αρχή του Β΄ ημιχρόνου ο Περιστέρης ύστερα από πάσα του Σιδέρη.

Σε δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Τηλυκράτη Ανδρέας Πατζιαράς, αλλά και ο Μακρυγιάννης, αφιέρωσαν τη νίκη στον Γιάννη Παξινό που έχασε τη ζωή του σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα πριν λίγες ημέρες. Ο προπονητής του Τηλυκράτη αφού συνεχάρη όλους τους ποδοσφαιριστές για το καθαρό παιγνίδι μέσα σε έναν πάρα πολύ βαρύ, όπως χαρακτηριστικά τόνισε, αγωνιστικό χώρο, είπε:

2

«Θα ΄λεγα ότι το αποτέλεσμα είναι δίκαιο για εμάς. Πιστεύω ότι ξεκινήσαμε αρκετά καλά το παιγνίδι στο πρώτο 15λεπτο-20λεπτο, μετά όμως ο αντίπαλος πήρε αρκετά μέτρα στο γήπεδο, μας βρήκε θα έλεγα «γυμνούς» αρκετές φορές πίσω. Δημιούργησε δύο κλασικές ευκαιρίες και ήταν κάτι που είχαμε τονίσει και με τα παιδιά όλη τη βδομάδα, αλλά και στην καθιερωμένη συνέντευξη της Πέμπτης. Ότι είναι μια ομάδα η οποία δημιουργεί αρκετές φάσεις, βγάζει αρκετούς ποδοσφαιριστές με ταχύτητα στην αντίπαλη περιοχή και θα ΄πρεπε να είμαστε προσεκτικοί.

Νομίζω δεν είμαστε καθόλου καλοί στο τελευταίο 25λεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο με μια πολύ ωραία ενέργεια ευτυχήσαμε να προηγηθούμε στο σκορ. Νομίζω ότι ο αντίπαλος είχε δύο ευκαιρίες μετά το 80΄ και μεις είχαμε δύο-τρεις κλασικές ευκαιρίες θα έλεγα σε σχέση τρεις εναντίον δύο, δύο εναντίον ενός, που αν είμαστε πιο σοβαροί, πιο λογικοί, θα μπορούσαμε να βάλουμε και το δεύτερο γκολ.

Για μένα το πιο ευχάριστο είναι ότι ακόμη και στο σημερινό παιγνίδι απ΄ τους 14 ποδοσφαιριστές που παίξανε από εμάς τα 12 παιδιά τα είχαμε και πέρυσι στην ομάδα. Είναι παιδιά που ήρθαν από το τοπικό, αλλά ο ρόλος μας δεν είναι μόνο να μπορούμε να κερδίζουμε κάθε Κυριακή ή να φτάσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται, ο ρόλος μας είναι κι αυτά τα παιδιά που έχουν ένα μέσο όρο ηλικίας 22 χρονών να έχουν καθημερινή εξέλιξη μέσα από την προπόνηση και αγωνιστική εξέλιξη μέσα από τα παιγνίδια. Είναι ένα στοίχημα για μας. Νομίζω ότι πατάμε αρκετά καλά, κρατήσαμε για ένα ακόμη παιγνίδι το μηδέν στην άμυνα που είναι πάρα πολύ σημαντικό σε αυτή την κατηγορία…».