Ολυμπιακοί Αγώνες Τόκιο: Προκρίσεις για Πετρούνια, Γκιώνη, Σάκκαρη | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Σα, Ιουλ 24th, 2021

Ολυμπιακοί Αγώνες Τόκιο: Προκρίσεις για Πετρούνια, Γκιώνη, Σάκκαρη

petrounias-leuterisΦωτό αρχείου

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε ο Λευτέρης Πετρούνιας την προσπάθεια υπεράσπισης του Ολυμπιακού τίτλου του στο Τόκιο, αφού η εντυπωσιακή εμφάνισή του στον προκριματικό των κρίκων τον στέλνει πανηγυρικά στον τελικό του αγωνίσματος.

Ο 30χρονος πρωταθλητής συγκέντρωσε 15,333 βαθμούς (βαθμός δυσκολίας: 6,300, βαθμός εκτέλεσης: 9,033), επίδοση που τον φέρνει στην 1η θέση μετά την διεξαγωγή του 2ου από τους τρεις προκριματικούς ομίλους της ενόργανης ανδρών και θεωρείται βέβαιο ότι θα του χαρίσει το εισιτήριο για τον τελικό των κρίκων, ο οποίος είναι προγραμματισμένος για τη Δευτέρα 2 Αυγούστου.

Στο πινγκ πονγκ

ping-pong-gionisΠηγή: Associated Press

Στον δεύτερο γύρο του μονού ανδρών, στο τουρνουά πινγκ πονγκ των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο 2020, προκρίθηκε ο Παναγιώτης Γκιώνης, επικρατώντας με 4-0 στα γκέιμ του Σέρβου -ουγγρικής καταγωγής- Ζολτ Πέτο ((No. 53 στο ταμπλό).

Ο Έλληνας πρωταθλητής (Νο. 35 του ταμπλό), στους πέμπτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας του, ήταν αποφασιστικός στα καθοριστικά σημεία του δεύτερου και τρίτου γκέιμ και πήρε την πρόκριση για τον δεύτερο γύρο.

Εκεί θα αντιμετωπίσει την Κυριακή (25/07) τον Αιγύπτιο Αχμέντ Σαλέχ (No. 31 του ταμπλό).

Στο τένις

maria-sakkariΠηγή: Associated Press

Η Μαρία Σάκκαρη, έκανε το καθήκον της, επικράτησε με 2-0 σετ (7-5 ,6-2) της Ανέτ Κονταβέιτ και έκλεισε θέση για τον 2ο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά τένις, όπου θα βρει μπροστά της την Νίνα Στογιάνοβιτς από την Σερβία.

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού που κράτησε για 90 λεπτά, η Ελληνίδα τενίστρια δεν χρειάστηκε να φορτσάρει, καθώς άφησε πίσω της νωρίς το κακό της ξεκίνημα, πήρε μπρος και προκρίθηκε εν τέλει εύκολα στον δεύτερο γύρο.

Στην κωπηλασία

Στα επαναληπτικά θα διεκδικήσουν την πρόκριση στα ημιτελικά της δικώπου οι Μαρία Κυρίδου και Χριστίνα Μπούρμπου, καθώς τερμάτισαν στην 5η και τελευταία θέση της προκριματικής σειράς τους με χρόνο 7:33.94. Στα ημιτελικά, από την 1η προκριματική σειρά του αγωνίσματος προκρίθηκαν ο 1ος Καναδάς (7:18.34), η 2η Ρουμανία (7:20.36) και η 3η Ιταλία (7:22.79). Όπως και η Ελλάδα, το πλήρωμα των ΗΠΑ θα διεκδικήσει μέσω επαναληπτικού αγώνα την πρόκριση στα ημιτελικά της δικώπου γυναικών.