Ηττήθηκε στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό η Νίκη | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Σα, Ιαν 22nd, 2022

Ηττήθηκε στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό η Νίκη

olympiakos_niki

Με δυο παιχνίδια άνοιξε σήμερα Σάββατο 22 Ιανουαρίου 2022 η αυλαία της 9ης Αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών. Η Νίκη Λευκάδας έχασε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, για την εξ αναβολής 9η αγωνιστική της Α1, με 81-67 από τον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκες», που αγωνίστηκαν μόνο με μία ξένη, την Βιτόλα (δίχως τις Χάμπλιν, Πλουφ, Τόλφρι) και χωρίς την Αλεξανδρή, πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση στην Αίθουσα 5 του ΣΕΦ. Δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα κόντρα στην ομάδα της Λευκάδας και με πρώτη σκόρερ την Βιτόλα με 19 πόντους (18 η Σπυριδοπούλου), κυριάρχησαν απόλυτα, συνεχίζοντας τη νικηφόρα τους πορεία στο πρωτάθλημα…

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (7-10) από την Νίκη, όμως αντέδρασε, πάτησε «γκάζι» και με 9-0 σερί και καλάθια των Σπυριδοπούλου (6:03, 4:22, 3:23), Βιτόλα (5:39), Σταμάτη (4:12) και Σύρρα (2:55), προσπέρασε με +6, για το 16-10. Με νέο δίποντο της Σύρρα (0:47), ο Θρύλος έφτασε τους 20 πόντους (20-15) κόντρα στην ομάδα της Λευκάδας και ολοκλήρωσε, έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα δύο πόντων (20-18), μετρώντας συνολικά 5/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/15 βολές, πέντε ριμπάουντ και πέντε ασίστ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν δυνατά και ανέβασαν τη διαφορά στο +9 (27-18) επί των φιλοξενούμενων, με καλάθι και φάουλ της Σπυριδοπούλου (7:42), ενώ στη συνέχεια, έφτασαν το σκορ στο 31-23, με λέι απ της Βιτόλα (6:25). Στην εξέλιξη της περιόδου, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς ένιωσε περισσότερη πίεση από την Νίκη, βρέθηκε μπροστά μόλις με έναν πόντο (1:16), όμως ανέβασε… στροφές και «έκλεισε» το ημίχρονο με προβάδισμα +6 (45-39).

Στο μέσα της τρίτης περιόδου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με +10 (55-45), με δύο εύστοχες βολές της Σπυριδοπούλου (5:41), ενώ λίγο αργότερα, έφτασαν στο +12 (62-50) επί των φιλοξενούμενων, με τζαμπ σουτ της Δίελα (3:30). Με ωραίο τρίποντο της Σπυριδοπούλου (2:17), τα κορίτσια του Ολυμπιακού ξέφυγαν με +15 (65-50) από την ομάδα της Λευκάδας, έπειτα έφτασαν στο +17 (69-52), με την Βαμβακά (1:28) και έτσι, ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με 69-54. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκες» διαχειρίστηκαν με τον καλύτερο τρόπο το υπέρ τους προβάδισμα και έφτασαν σχετικά εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα (81-67) κόντρα στην Νίκη! (Πηγή: olympiacossfp.gr).

Ολυμπιακός – Νίκη Λευκάδας 81-67

Δεκάλεπτα: 20-18, 45-39, 69-54, 81-67

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Σταμάτη 9(1), Σπυριδοπούλου 18(2), Σύρρα 10, Νικολοπούλου 16, Φουράκη, Δίελα 5(1), Βαμβακά 4, Βίτολα 19.

Νίκη Λευκάδας (Λαμπρόπουλος): Κόφι 15, Ντάλα 4(1), Δανδουλάκη Μ., Δανδουλάκη Α., Τζανετάτου 12(2), Μακμπράιν13(3), Τσαβόνι, Γιάνγκ 9(1), Οντουάιρ 14(2).

Αποτελέσματα 9ης Αγωνιστικής

Παναθηναϊκός-ΟΑ Χανίων 73-39

Ολυμπιακός-Νίκη Λευκάδας 81-67

Εσπερίδες Καλλιθέας-ΠΑΣ Γιάννινα (Κυριακή 23/1)

Δάφνη Αγ. Δημητρίου-Ελευθερία Μοσχάτου (Κυριακή 23/1)