Με τον Καμπανιακό στη Λευκάδα το Σάββατο ο Τηλυκράτης | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Πε, Ιουν 1st, 2023

Με τον Καμπανιακό στη Λευκάδα το Σάββατο ο Τηλυκράτης

347243984_936972307383943_3742591402834933961_n

Τον Καμπανιακό θα υποδεχτεί ο Τηλυκράτης το Σάββατο 3 Ιουνίου 2023, στις 5:00 το απόγευμα, στο Δημοτικό Στάδιο Λευκάδας «Πλάτωνας Γρηγόρης» για την 5η αγωνιστική των αγώνων μπαράζ ανόδου στη Super League 2.

Στον άλλο αγώνα της 5ης αγωνιστικής ο Αιολικός θα αγωνιστεί με τον Γιούχτα.

vathm_4

Σύμφωνα με την Βικιπαίδεια, ο Καμπανιακός Μουσικογυμναστικός Φιλοπροοδευτικός Αθλητικός Όμιλος Φιλάθλων Χαλάστρας είναι αθλητικό σωματείο με έδρα τη Χαλάστρα του νομού Θεσσαλονίκης. Διαθέτει ποδοσφαιρικό τμήμα, το οποίο αποτελεί ένα από τα πιο ιστορικά σωματεία της Ε.Π.Σ. Μακεδονίας. Στο παρελθόν διέθετε και τμήμα πετοσφαίρισης το οποίο είναι ανενεργό. Η ποδοσφαιρική ομάδα διεξάγει τους εντός έδρας αγώνες της στο ιδιόκτητο γήπεδο του συλλόγου, το γήπεδο Καμπανιακού.

Ο «Καμπανιακός Μ.Φ.Α.Ο.Φ. Χαλάστρας» δημιουργήθηκε το 1964 με τη συγχώνευση των τοπικών συλλόγων «Αθλητική Ένωση Χαλάστρας» (έτος ίδρυσης 1947) και «Όλυμπος Πύργου» (έτος ίδρυσης 1958). Οι δύο σύλλογοι συμμετείχαν στο Περιφερειακό πρωτάθλημα της ΕΠΣΜ. Επίσημο έτος ίδρυσης είναι το 1947, αυτό της Α.Ε. Χαλάστρας που εγγράφηκε στην ΕΠΣΜ και στην ΕΠΟ το 1955 λαμβάνοντας αριθμό μητρώου 541.

Την περίοδο 1974–75 αναδείχθηκε δευτεραθλητής ΕΠΣΜ και προκρίθηκε στο ειδικό ερασιτεχνικό πρωτάθλημα ανόδου, όπου νικώντας με 4-3 στα πέναλτι ύστερα από ισοπαλία με 0-0 σε κανονική διάρκεια και παράταση τον Πυρσό Γρεβενών στην Έδεσσα σε αγώνα κατάταξης λόγω ισοβαθμίας, κατέλαβε την 1η θέση του 2ου ομίλου και κέρδισε την άνοδο στην Β΄ Εθνική κατηγορία υπό την Προεδρία του Φώτιου Κοπαράνη. Την περίοδο 1975–76 αγωνίστηκε στη Β΄ Εθνική, ενώ την επόμενη περίοδο 1976–77 υποβιβάστηκε. Την ίδια περίοδο, στον πρώτο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας, ήρθε αντιμέτωπος με τον Παναθηναϊκό στις 1/12/1976 στη Χαλάστρα, από τον οποίο απέσπασε ισοπαλία 1–1 (Καλούδης 35΄ – Άλβαρες 94΄) στην κανονική διάρκεια του αγώνα δεχόμενος τέρμα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, χάνοντας τελικά στα πέναλτι με 3–1.

Έπειτα τον υποβιβασμό του από την Β΄ Εθνική συνέχισε στο νεοσύστατο πρωτάθλημα της Εθνικής Ερασιτεχνικής Κατηγορίας, 3η τη τάξει κατηγορία, από την περίοδο 1977–78 έως και την περίοδο 1981–82 που υποβιβάστηκε στην Α΄ ΕΠΣΜ. Το 1984 κέρδισε την άνοδο στο Εθνικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα, την μετέπειτα Δ΄ Εθνική, όπου αγωνίστηκε από την περίοδο 1984–85 έως και την περίοδο 1986–87, όποτε και παρότι τερμάτισε στην 8η θέση του 6ου ομίλου, υποβιβάστηκε λόγω αναδιάρθρωσης. Ύστερα από 3 χρόνια, το 1990, επέστρεψε στην Δ΄ Εθνική, όπου αγωνίστηκε από την περίοδο 1990–91 έως και την περίοδο 1993–94, για να κάνει ένα ακόμα σύντομο πέρασμα τις χρονιές 1996–97 και 1997–98 και τις χρονιές 2002–03 και 2003–04.

Το 2009 επέστρεψε στην Δ΄ Εθνική, όπου αγωνίστηκε από την περίοδο 2009–10. Την περίοδο 2012–13 τερμάτισε στη 2η θέση του 2ου ομίλου, ωστόσο λόγω αναδιάρθρωσης προβιβάστηκε στην νέα ερασιτεχνική Γ΄ Εθνική. Στην Γ΄ Εθνική παρέμεινε από την περίοδο 2013–14 έως και την περίοδο 2017–18 που υποβιβάστηκε στην Α1 ΕΠΣΜ. Κατά την πενταετή παρουσία του στην Γ΄ Εθνική, ξεχωρίζει η νίκη του γηπεδούχου Καμπανιακού επί του ιστορικού Άρη στις 21/9/2014 στο Καυτανζόγλειο με 3-0.

Την αγωνιστική περίοδο 2019–20 στέφεται κυπελλούχος ΕΠΣΜ και την αγωνιστική περίοδο 2021–22 κατακτά αήττητος το πρωτάθλημα της Α1 ΕΠΣΜ υπό την Προεδρία του Θωμά Μουρμούρα και προκρίνεται στο ειδικό ερασιτεχνικό πρωτάθλημα ανόδου για την άνοδο στην Γ΄ Εθνική.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.