Σημαντική νίκη του Τηλυκράτη επί του Διαγόρα στη Ρόδο | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Φεβ 4th, 2024

Σημαντική νίκη του Τηλυκράτη επί του Διαγόρα στη Ρόδο

tilikratis

Ο Τηλυκράτης πήρε μια πολύ σημαντική νίκη εκτός έδρας με 2-0 σε βάρος του Διαγόρα, καταφέρνοντας έτσι να ξεφύγει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας του νοτίου ομίλου.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ αλλά χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Στο δεύτερο ημίχρονο η λευκαδίτικη ομάδα παρουσιάστηκε ανώτερη από τους Ροδίτες και… μετέφρασε την εικόνα της σε γκολ. Το πρώτο πέτυχε ο Ρουγκάλας στο 51ο λεπτό, ενώ στο 62ο λεπτό ο Νιφορόπουλος διπλασίασε το προβάδισμα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μάλιστα το αποτέλεσμα θα μπορούσε να έχει και έκταση… θριάμβου για την ομάδα της Λευκάδας, καθώς ο Κόκκορης βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σουτ στο 90+7′ σταμάτησε στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα έφερε τον Τηλυκράτη στην 10η θέση με 15 βαθμούς, αφήνοντας πλέον πίσω τον Παναθηναϊκό Β’ και την ουραγό Παναχαϊκή. Από την άλλη, ο Διαγόρας βρίσκεται σε… ελεύθερη πτώση, μιας και ηττήθηκε για πέμπτο συνεχόμενο ματς.

Διαγόρας: Λαδάς, Αρίας, Σταματούλλας (74′ Μασούρας), Δημόπουλος, Μανωλάκης, Παπατόλιος, Τσιαντούλας (67′ Δερμιτζάκης), Λούκιτς, Λεσάι, Αντεσίνα (10′ λ.τ Βολάκης), Μανιάς.

Τηλυκράτης Λευκάδας: Τζελέπης, Ρίζος, Ρουγκάλας, Χατζητερζόγλου, Ζδράβος, Πέρες (74′ Τεγούσης), Μπελεβώνης, Τέρζι (46′ Σπανουδάκης), Περιστέρης (46′ Ντοναλντόνι (88′ λ.τ Κόκκορης), Φοφανά, Νιφορόπουλος (69′ Μακρυδάκης).

Πηγή: ertsports.gr, gazzetta.gr