Πανελλήνιο Κορασίδων: Ήττα με διαφορά για τη Νίκη από την Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Τρ, Ιουλ 14th, 2020

niki_korasides

Με το «δεξί πόδι» μπήκε στο τουρνουά πρόκρισης στην τελική φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος η ομάδα κορασίδων της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, η οποία νίκησε με σκορ 55-25 την αντίστοιχη της Νίκης Λευκάδας. Η διαφορά στη δυναμικότητα των δύο ομάδων ήταν εμφανής και η νίκη κρίθηκε από το α΄ ημίχρονο του παιχνιδιού, όταν η Ε.Κ. Καβάλας προηγήθηκε 30-10. Τα παιχνίδια του α΄ ομίλου διεξάγονται στο κλειστό γυμναστήριο Σταυρούπολης στη Θεσσαλονίκη.

Δεκάλεπτα: 7-12, 10-30, 16-45, 25-55

Διαιτητές: Αναστασιάδης Β.-Μπαχσεβανόπουλος

Νίκη Λευκάδας (Ζαβιτσάνος): Κερασοβίτη 13, Ιωακειμίδου 4, Σουλιώτη, Τυπάλδου 2, Λάζαρη Κ., Πέτροβα 2.

ΕΚ Καβάλας (Παγκαλίδης-Παπαδημητρίου): Τσινεκίδου, Τουρετζόγλου Π. 4, Λυκάκη 7, Σεμερτζίδου 3, Σπανίδου 14, Μελεκούδη, Κελεμένη 19, Αργυρού 8, Βαμβακίδου, Τουρετζόγλου Ε., Βρανά, Αποστολίδου.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής ημέρας είναι τα ακόλουθα: Νίκη Λευκάδας-Ε.Κ. Καβάλας 25-55 (7-12, 3-18, 6-15, 9-10 ανά περίοδο), Ιερισσός-Απόλλων Πτολεμαΐδας 49-97, Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης-Σπάρτακος Λάρισας 66-68.

Την Τρίτη 14 Ιουλίου 2020 θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Σπάρτακος Λάρισας-Ιερισσός 99 (4μ.μ.), Απόλλων Πτολεμαΐδας.-Νίκη Λευκάδας (6:30μ.μ.), Ε.Κ. Καβάλας-Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης (8:30μ.μ.).

Πηγή: k-tipos.gr