Καθάρισε για τη Νίκη το ματς με την Τερψιθέα η Χαιριστανίδου | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Νοε 8th, 2015

Καθάρισε για τη Νίκη το ματς με την Τερψιθέα η Χαιριστανίδου

χαιριστανιδου

Με ένα φόλοου της Αντιγόνης Χαιριστανίδου στην εκπνοή η Νίκη Λευκάδας επικράτησε της Τερψιθέας με 67-65 σε ένα δραματικό ματς στη Λευκάδα συνεχίζοντας την εξαιρετική της πορεία στο πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν σχεδόν σε όλο το ματς με τη Λευκάδα να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο (48-40) αλλά γρήγορα η Τερψιθέα επέστρεψε και πέρασε μπροστά με 51-55 (31΄). Το ματς πήγε στον πόντο και στην τελευταία επίθεση μετά από άστοχο σουτ της Κρουκ, η Χαιριστανίδου έδωσε τη μεγάλη νίκη στη Λευκάδα και διατηρήθηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας. Αντίθετα, η Γλυφάδα παραμένει κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού χάνοντας τρίτο ματς στο σουτ και βέβαια μια μεγάλη ευκαιρία να πάρει μια νίκη που θα την ανέβαζε σημαντικά..

Η Νίκη είχε και πάλι πολύ καλή τη Χαιριστανίδου ενώ οι δύο Αμερικανίδες αν και δεν έφτασαν στα στάνταρ προηγούμενων εμφανίσεων ήταν πάλι οι δύο πρώτες σκόρερς. Για την Τερψιθέα κορυφαία η Βλάνη που είχε εξαιρετικά ποσοστά, πολύ καλή παρουσία η Μούλη, η αποβολή της οποίας με 5 φάουλ ήταν καθοριστική στο 4ο δεκάλεπτο ενώ οι δυο Αμερικανίδες αν και δεν είχαν καλά ποσοστά, έδωσαν σημαντική βοήθεια.

Δεκάλεπτα: 18-15, 35-34, 51-53, 67-65

ΝΙΚΗ Λ (Δουβίτσας-Βαφείας): Χαιριστανίδου 12 (2/2, 5/11, 8ρ), Αργυρού, Καμπουράκη 6 (1/1, 1/1, 1/1, 3ασ, 4κλ), Γράψα 2, Κρητικού, Ψυχογιού 10 (2/2, 1/6, 2/3, 5ρ, 4ασ), Ισκιόγλου 4 (2/6δ, 0/1τρ, 5ρ), Σμιθ 19 (5/6, 4/13, 2/3, 12ρ, 7λ), κρουκ 14 (4/8, 2/4, 2/7, 3λ)

ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛ (Παπασπυριδάκος-Φατούρος): Βλάνη 18 (2/2, 2/5, 4/6, 3ρ, 2κλ0, Σύρρα 6 (3/8δ), Αξιοπούλου 7 (4/4, 0/2, 1/3, 7λ, 3ρ, 3ασ), Σίμονς 10 (1/1, 3/11, 1/2, 9ρ, 6λ, 3ασ), Μούλη 11 (1/1, 5/9, 3ρ, 2κλ), ΜακΝτόναλντ 13 (1/4, 6/12, 15ρ, 5λ)