Ισόπαλο 1-1 το ματς του Τηλυκράτη με τον πρωτοπόρο Απόλλωνα Λάρισας | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News

Ισόπαλο 1-1 το ματς του Τηλυκράτη με τον πρωτοπόρο Απόλλωνα Λάρισας

Δηλώσεις προπονητών μετά τον αγώνα

1

Ισόπαλο 1-1 ήρθε το ματς του Τηλυκράτη με τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Απόλλωνα Λάρισας, στο Δημοτικό Στάδιο Λευκάδας, στο πλαίσιο των εξ αναβολής αγώνων της 14ης Αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής.

Το γκολ για τον Τηλυκράτη πέτυχε στο 35΄ με σουτ ο Περιστέρης ύστερα από ωραίο συνδυασμό από τα δεξιά του Παπαδόπουλου με τον Τσελάι. Η ισοφάριση για τον Απόλλωνα Λάρισας ήρθε στο 88΄ μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Σαχινίδης και εκτέλεσε εύστοχα ο Τάσος Κυριάκου.

Διαιτησία: Διώτης (Αντωνόπουλος, Τσιλίκας)

Τηλυκράτης Λευκάδας (Ανδρέας Παντζιαράς): Καραγκούνης, Τζελάι, Καταγής, Πολυχρονάκης, Ιασωνίδης, Κοντογιάννης, Περιστέρης (80΄ Μπαλί), Κτενάς, Σιδέρης (65΄ Γεωργάκης), Μακρυγιάννης, Παπαδόπουλος (75΄ Καλογερής).

Απόλλων Λάρισας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Φιρινίδης, Σάββας, Παπαδόπουλος (65΄ Μηνάς), Ιορδανίδης (74΄ Συράκος), Ανδρέου, Ιβανίδης (81΄ Πέντα), Κυριάκος, Καρακατσάνης, Σαχινίδης, Σουλίδης, Διβανές.

Ο προπονητής των φιλοξενουμένων Σάκης Θεοδοσιάδης δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα:

«Ήταν ένα δύσκολο παιγνίδι και για τις δύο ομάδες, για όλες τις ομάδες μετά από ένα μήνα απραξία. Υπήρχαν οι ιδιαιτερότητες του παιγνιδιού συν το ότι υπήρχε και ένας δύσκολος αγωνιστικός χώρος και για τις δύο ομάδες, Παρ΄ όλα αυτά είμαι ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας. Και οι δύο ομάδες είχαν καλό ρυθμό καθ΄ όλη τη διάρκεια του παιγνιδιού. Όσον αφορά την ομάδα μου θα έλεγα ότι το πρώτο 20σάλεπτο είχαμε πολλά προβλήματα στο να μπούμε στο πνεύμα του παιγνιδιού. Ο Τηλυκράτης μας δημιούργησε πολλά προβλήματα όσον αφορά την κόντρα επίθεση. Πέρα από το γκολ δημιούργησε άλλες δυο τρεις προϋποθέσεις που θα μπορούσε να βάλει και δεύτερο γκολ και να είναι πιο δύσκολα τα πράγματα. Μετά το 20σάλεπτο πιστεύω ότι ισορροπήσαμε. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου προσπαθήσαμε, βρήκαμε τον εαυτό μας, τα πατήματά μας, δημιουργήσαμε και μεις κάνα δυο φάσεις που θα μπορούσαμε να φέρουμε το παιγνίδι στα ίσα. Δεν τα καταφέραμε. Στο Β΄ ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές μου κατέβαλαν τεράστια προσπάθεια. Έδειξαν μεγάλη θέληση, μεγάλο πάθος, τουλάχιστον να φέρουμε το παιγνίδι στα ίσα, να πάρουμε το βαθμό της ισοπαλίας, κάτι το οποίο πετύχαμε στο τέλος του παιγνιδιού…».

Από τη μεριά του ο προπονητής του Τηλυκράτη Ανδρέας Παντζιαράς είπε για το ματς:

«Θα συμφωνήσω με τον Σάκη, ήταν ένα παιγνίδι που θα έλεγα ότι το περιμέναμε όλη με αγωνία για να δούμε σε τι κατάσταση θα βρεθούν οι ποδοσφαιριστές που είναι και οι πρωταγωνιστές. Ένα παιγνίδι το οποίο είχε αρκετά καλό ρυθμό και στα δύο 90 λεπτά συν τις καθυστερήσεις. Νομίζω ότι οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Το πρώτο ημίχρονο θα έλεγα ότι ήταν αποκλειστικά δικό μας, που εκτός από το γκολ είχαμε ακόμη ένα τετ α τετ του Μακρυγιάννη μόνος του και μια δυο ακόμη προϋποθέσεις πολύ καλές. Στο Β΄ ημίχρονο ο αντίπαλος πήρε αρκετά μέτρα στην περιοχή μας, μας απείλησε θα έλεγα πάρα πολλές φορές με κάποιες σέντρες, ειδικά με τον Σαχινίδη μέσα στη μεγάλη περιοχή. Εγώ θα δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά και στον κόσμο που στηρίζει αυτή την προσπάθεια, μια πολύ υγιή προσπάθεια, και νομίζω ότι είναι πάρα πολύ σημαντικό να είμαστε στεναχωρημένοι επειδή δεν κερδίσαμε τον πρωτοπόρο. Εγώ αυτό κρατάω. Ο Τηλυκράτης σιγά σιγά ξαναφτιάχνεται, σιγά σιγά ξαναπατάει στα πόδια του, είναι ένας άκρως υπολογίσιμος αντίπαλος για όλες τις ομάδες και αυτό θέλω να διατηρήσουμε μέχρι την τελευταία αγωνιστική…».