Μουντιάλ: Πρόκριση στα πέναλτι για Ρωσία και Κροατία | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Δε, Ιουλ 2nd, 2018

Μουντιάλ: Πρόκριση στα πέναλτι για Ρωσία και Κροατία

ispania-rwsiaΦωτό από την αναμέτρηση Ισπανίας – Ρωσίας (Πηγή: Associated Press)

Οι Ισπανοί ξεκίνησαν το ματς έχοντας μεγαλύτερη κατοχή της μπάλας, με τους Ρώσους να ψάχνουν κενούς χώρους για τη δημιουργία αντεπιθέσεων. Ωστόσο οι Ίβηρες κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 11’ λεπτό, με αυτογκόλ του Ιγκνάσεβιτς, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ από τα πλάγια η μπάλα έφτασε μέσα στην περιοχή στους «αγκαλιασμένους» Ράμος και Ιγκνασέβιτς, βρίσκοντας στο πόδι του τελευταίου και καταλήγοντας στα δίκτυα του Ακινφέεφ.

Οι Ρώσοι κατάφεραν σταδιακά να ισορροπήσουν το παιχνίδι και στο 36´, ο Γκολόβιν με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το δοκάρι του Ντεχέα.

Οι συχνές επισκέψεις των Ρώσων στην ισπανική περιοχή καρποφόρησαν στο 39’, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Πικέ με το αριστερό χέρι σταμάτησε την κεφαλιά του Τζιούμπα, με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι και κίτρινη κάρτα στον Πικέ. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα στο 41’ ο Τζιούμπα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Οι Ισπανοί στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου απείλησαν, όταν μετά από κάθετη του Νάτσο, ο Ντιέγκο Κόστα έφυγε αρκετά πλάγια, ωστόσο με πλασέ που επιχείρησε, δεν κατάφερε να νικήσει τον Ακινφέεφ.

Μέτριο το παιχνίδι και στην επανάληψη, με τις δύο ομάδες να επικεντρώνουν στο να μην κάνουν κάποιο λάθος το οποίο θα αποβεί μοιραίο. Στο 58′ η Ισπανία είχε μια καλή ευκαιρία όταν έπειτα από καλή κυκλοφορία της μπάλας, ο Ίσκο βρέθηκε μέσα στη μικρή περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει, αφού οι Ρώσοι αμυντικοί πρόλαβαν να κοντράρουν το σουτ του. Οι Ισπανοί σταδιακά ανέβασαν στροφές κλείνοντας τους Ρώσους στην εστία τους. Στο 85′ ο Ακινφέεφ σταμάτησε σουτ του Ινέστα, που είχε περάσει νωρίτερα σαν αλλαγή, ενώ στη συνέχεια ο Ρώσος γκολκήπερ απέκρουσε σουτ του Άσπας.

Λίγα λεπτά αργότερα, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση καθώς έληξε ισόπαλο με 1-1.

Καθώς και στην παράταση το σκορ παρέμενε 1-1, η λύση δόθηκε στα πέναλτι με τη Ρωσία να παίρνει το ματς με 4-3.

Πρόκριση για την Κροατία στον αγώνα με τη Δανία

croatia-daniaΠηγή: Associated Press

Με 3-2 υπέρ της Κροατίας στα πέναλτι έληξε ο αγώνας με την Δανία.

Είχαν προηγηθεί στα πρώτα 4 λεπτά δύο γκολ (ένα για τη Δανία κι ένα για την Κροατία). Κι άλλα 116 λεπτά χωρίς γκολ. Στην παράταση στο 113 λεπτό ένα πέναλτι σε βάρος της Κροατίας παραλίγο να απειλήσει την Δανία, αλλά το σουτ αποκρούστηκε. Τελικά η λύση δόθηκε στα πέναλτι με 3-2 υπέρ της Κροατίας που θα αντιμετωπίσει τώρα τη Ρωσία στις 7 του Ιούλη.