Στον τελικό του Champions League με μεγάλη ανατροπή η Λίβερπουλ | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Τε, Μάι 8th, 2019

Στον τελικό του Champions League με μεγάλη ανατροπή η Λίβερπουλ

FBL-EUR-C1-LIVERPOOL-BARCELONAPhoto by Paul ELLIS / AFP

Μεγάλη ανατροπή της Λίβερπουλ, η οποία επικράτησε με 4-0 της Μπαρτσελόνα στο Άνφιλντ.

Η Λίβερπουλ πάει στον τελικό του Champions League παρότι είχε χάσει με 3-0 στο πρώτο ματς, δεν είχε στη διάθεσή της τους τραυματίες Σαλάχ, Φιρμίνο, Κεϊτά και έχασε στη διάρκεια του αγώνα τον Ρόμπερτσον.

Ο Οριγκί άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό για τους «reds», με τον Βαϊνάλντουμ να μπαίνει αλλαγή στο ημίχρονο και να βρίσκει δύο τέρματα σε λιγότερα από τρία λεπτά (54’, 56’), ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα! Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Οριγκί σκόραρε ξανά στο 79ο λεπτό μετά από πανέξυπνη εκτέλεση κόρνερ του MVP Αλεξάντερ – Άρνολντ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Για δεύτερη σερί χρονιά στον τελικό του Champions League προκρίνεται η Λίβερπουλ, για δεύτερη σερί χρονιά η Μπαρτσελόνα καταφέρνει να αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης κι ενώ είχε επικρατήσει στο πρώτο ματς με διαφορά τριών τερμάτων (πέρυσι είχε μείνει εκτός στα προημιτελικά από τη Ρόμα, ενώ είχε νικήσει με 4-1 στο πρώτο παιχνίδι).

Σήμερα στις 10 μ.μ. το παιχνίδι Άγιαξ – Τότεναμ από το οποίο θα κριθεί ο αντίπαλος της Λίβερπουλ. Θυμίζουμε ότι στο πρώτο παιχνίδι είχε κερδίσει ο Άγιαξ με 1-0.