Euro 2020: Η Ιταλία πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Τε, Ιουλ 7th, 2021

Euro 2020: Η Ιταλία πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό

eyro_italyΠηγή: Associated Press

Η Ιταλία πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2020, νικώντας στον χτεσινό ημιτελικό την Ισπανία με 4-2 στα πέναλτι, καθώς ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια και την παράταση ολοκληρώθηκαν με 1-1.

Η Ιταλία άνοιξε το σκορ στο 60ό λεπτό, όταν ο Κιέζα με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή στη δεξιά γωνία του Σιμόν άνοιξε το σκορ. Ωστόσο οι Ίβηρες, κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 80΄, όταν ο Μοράτα, που είχε μπει νωρίτερα στο γήπεδο ως αλλαγή, με πλασέ έκανε το 1-1.

Το σκορ δεν άλλαξε στην παράταση και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου ο Ντοναρούμα απέκρουσε το χτύπημα του Μοράτα και στη συνέχεια ο Ζορζίνιο έστειλε την ομάδα του Μαντσίνι στον τελικό.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι θα παίξει για τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης την Κυριακή (11/7, 22.00) στο Γουέμπλεϊ, με αντίπαλο τον νικητή του δεύτερου ημιτελικού, ανάμεσα στην Αγγλία και τη Δανία (απόψε, στις 22.00, στο Γουέμπλεϊ).

Η Ιταλία θα διεκδικήσει το δεύτερο Κύπελλο της Ιστορίας της στη διοργάνωση και πρώτο μετά το μακρινό 1968, όταν είχε κατακτήσει το Κύπελλο ως διοργανώτρια του τουρνουά.