Μουντιάλ 2022: Πρόκριση στα προημιτελικά για Βραζιλία και Κροατία | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Τρ, Δεκ 6th, 2022

Μουντιάλ 2022: Πρόκριση στα προημιτελικά για Βραζιλία και Κροατία

brazilΠηγή: Associated Press

Θέση στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου εξασφάλισαν… με εντελώς διαφορετικό τρόπο Βραζιλία και Κροατία, στις αναμετρήσεις της Δευτέρας.

Το απόγευμα, η Κροατία χρειάστηκε τη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι για να αποκλείσει την Ιαπωνία, καθώς το σκορ μετά από 120 λεπτά αγώνα έμεινε στο 1-1. Μάλιστα, οι Ιάπωνες προηγήθηκαν λίγο πριν την ανάπαυλα με τον Μαέντα, ενώ οι Κροάτες ισοφάρισαν στο 55’ με τον Πέρισιτς. Απόλυτος πρωταγωνιστής όμως της διαδικασίας των πέναλτι ήταν ο τερματοφύλακας της Κροατίας, Λιβάκοβιτς, ο οποίος απέκρουσε 3 από τα 4 πέναλτι που εκτέλεσαν οι Ιάπωνες!

japanΠηγή: Associated Press

Η βραδινή αναμέτρηση ανάμεσα στην Βραζιλία και τη Νότια Κορέα, περισσότερο έμοιαζε με… προπόνηση για την «Σελεσάο» η οποία φιλοδώρησε με 4 γκολ τους Νοτιοκορεάτες. Τα γκολ για την Βραζιλία, που σημειώθηκαν όλα στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχαν οι Βινίσιους, Νεϊμάρ, Ριτσάρλισον και Πακέτα προσφέροντας μια υπέροχη ποδοσφαιρική παράσταση. Η Νότια Κορέα κατάφερε να πετύχει στο 76’ το «γκολ της τιμής» με σκόρερ τον Πάικ Σέουνγκ Χο, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Οι δύο ομάδες που προκρίθηκαν θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους στην προημιτελική φάση του Μουντιάλ.