Youth League: Κατέκτησαν την Ευρώπη οι «μπέμπηδες» του Ολυμπιακού νικώντας με 3-0 την Μίλαν | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Δε, Απρ 22nd, 2024

olympiakos_u19Πηγή: Eurokinissi

Το Champions League σε επίπεδο Νέων, πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός και μαζί του το ελληνικό ποδόσφαιρο. Η Κ19 των «ερυθρόλευκων» νίκησε 3-0 τη Μίλαν στον τελικό του Youth League στη Νιόν και έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα που κατακτά ευρωπαϊκό τρόπαιο στα χρονικά των διασυλλογικών διοργανώσεων της UEFA.

Το ματς κρίθηκε μέσα σε λιγότερο από ένα δεκάλεπτο στο β΄ ημίχρονο, όταν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 3-0 με πέναλτι του Μουζακίτη (60’), σουτ του Παπακανέλλου (61’) και εκπληκτικό «ψαλίδι» του Μπάκουλα (66’).

Ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων», Θάνος Κουτσογούλας έγραψε ιστορία σηκώνοντας το τρόπαιο στον ελβετικό ουρανό και μαζί του τον Ολυμπιακό και το ελληνικό αναπτυξιακό ποδόσφαιρο στα ουράνια.