Έχασε 77-73 από τον Ολυμπιακό Βόλου η Δόξα | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Φεβ 13th, 2022

Έχασε 77-73 από τον Ολυμπιακό Βόλου η Δόξα

olympiakos_voloy_Doxa

Σε ένα παιχνίδι που στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε διαστάσεις… θρίλερ, ο Ολυμπιακός Βόλου πήρε τελικά το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στη Δόξα Λευκάδας με το τελικό 77-73 να του δίνει σημαντική βαθμολογική ανάσα.

Η φράση «ο χορός των τριπόντων» είναι μπασκετικό κλισέ αλλά βρίσκει απόλυτη εφαρμογή στους φιλοξενούμενους στο πρώτο δεκάλεπτο… Όχι ότι πήγαν πίσω στο δεύτερο, αλλά αν εξαιρέσει κανείς το πρώτο καλάθι τους στο παιχνίδι, ακολούθησαν 18 πόντοι, όλοι με τρίποντα! Μάλιστα, ο Κουρτίδης κατάφερε να σημειώσει 19 πόντους στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, με τέσσερα εύστοχα τρίποντα, και ήταν αυτός που έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στους γηπεδούχους.

Ωστόσο λίγο η καλή και παθιασμένη στο δεύτερο δεκάλεπτο άμυνα, και λίγο η εύρεση λύσεων τόσο από την περιφέρεια όσο και από τη ρακέτα σε κάποια σημεία, έδωσαν τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό Βόλου όχι μόνο να καλύψει το -5 του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά και να περάσει μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο, έστω και με την οριακή διαφορά των δύο πόντων υπέρ του. Αν μάλιστα ήταν και λίγο πιο προσεκτικοί οι «ερυθρόλευκοι», ίσως να είχαν και μεγαλύτερο προβάδισμα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια, με τον νεοαποκτηθέντα Μουρατίδη παράλληλα να δείχνει τα διαπιστευτήριά του, πετυχαίνοντας 10 πόντους με δύο εύστοχα τρίποντα στα δύο πρώτα δεκάλεπτα της αναμέτρησης.

Τα τρίποντα συνεχίστηκαν και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Κουρτίδη να έχει δύο εύστοχα στην αρχή του τρίτου μέρους, όμως ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος, και ανάγκασε με καλή άμυνα αλλά και εύστοχα σουτ τον αντίπαλο προπονητή να πάρει τάιμ άουτ για να κόψει το… μομέντουμ των γηπεδούχων στο 53-43, 4’34’’ πριν το διάλειμμα, με τον Σιμάκη να πετυχαίνει σε εκείνο το σημείο τρίποντο και να κερδίζει και το φάουλ.

Ανάσα με εύστοχο τρίποντο έδωσαν στη Λευκάδα Κουρτίδης (κλασικά με τρίποντο) και Κοντούδης, αλλά ο Σιμάκης και πάλι με καλάθι απάντησε για τον Ολυμπιακό Βόλου.

Ο φόργουρντ του Ολυμπιακού Βόλου έμοιαζε ασταμάτητος στο τρίτο δεκάλεπτο, και με έμμεσο τρίποντο και πάλι αύξησε τη διαφορά στο +13 για τον Ολυμπιακό Βόλου (61-48, 1’50’’ πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου) και έκανε και το +15 με τρίποντο στη συνέχεια (66-51), με το καλάθι του Κοντούδη να διαμορφώνει το 66-53 της περιόδου

Ένα σερί 10-0 από την πλευρά των φιλοξενούμενων στα πρώτα 3,5 λεπτά της τελευταίας περιόδου όμως έφερε και πάλι τα πάνω κάτω (66-63 , 6’24’’ πριν την ολοκλήρωση του αγώνα), με τον Ολυμπιακό Βόλου να μην πετυχαίνει πόντο και να κάνει λάθη στην επίθεση που αδικούσαν την προσπάθεια στην άμυνα.

Το δίποντο του Καραμήτσου και το τρίποντο του Γκοντόπουλου ήταν αυτά που έδωσαν ανάσα στους «ερυθρόλευκους» (71-65), όμως τα τρία συνεχόμενα άστοχα σουτ του Μουρατίδη και οι έξι πόντοι από Τζακόπουλο (με τρίποντο) και Καραγιαννίδη, έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με 71-71, 2’47’’ πριν τη λήξη. Μάλιστα ο Καραγιαννίδης διεύρυνε το σερί της Λευκάδας με εύστοχη βολή (0-7 και 71-72), με τον Καραμήτσο όμως με δίποντο να δίνει και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του, 1’16’’ πριν το φινάλε.

Με εύστοχη βολή ο Κουρτίδης έκανε το σκορ 73-73, για να ακολουθήσει άστοχο σουτ του Μουρατίδη αλλά και λάθος του Τζακόπουλου στη συνέχεια. Έτσι, ο Σιμάκης βρέθηκε στη γραμμή των βολών 27’’ πριν το τέλος, για να κάνει το 2/2 (75-73). Ακολούθησε σουτ τριών πόντων του Τζακόπουλου που δεν βρήκε στόχο, και φάουλ πάνω στον Γκοντόπουλο που πήρε το ριμπάουντ, για να έχει και αυτός 2/2 βολές, κάνοντας το σκορ 77-73. Αργυρός και Τζακόπουλος δεν βρήκαν στόχο στη συνέχεια, οπότε το 77-73 έμεινε μέχρι τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 36-34, 66-53, 77-73

Ολυμπιακός Βόλου (Βλιώρας): Γκοντόπουλος 20 (4), Μουρατίδης 10 (2), Καραμήτσος 11 (1), Ίλτσογλου 2, Σιμάκης 18 (2), Σταθούρος 5 (1), Παρασκευάς 10, Αγκρής, Νίκολης.

Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Κουρτίδης 33 (7), Τζακόπουλος 12 (4), Κεραμάρης 5 (1), Καραγιαννίδης 7, Κατωπόδης 5 (1), Σταματέλος 1, Βαγενάς 1, Κοντούδης 9 (1), Αργυρός, Καφές, Λαζάρου.

Πηγή: magnesianews.gr