Ασημένιο μετάλλιο για το Γυμναστικό Σύλλογο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16 | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Πα, Ιουλ 8th, 2022

Ασημένιο μετάλλιο για το Γυμναστικό Σύλλογο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16

1_PP_K_16

Το Σαββατοκύριακο 1 και 2/7/2022 διεξήχθη στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο Πάτρας ο Γ’ Όμιλος του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κ16 όπου έλαβαν μέρος τρεις αθλητές και τρεις αθλήτριες. Με δεδομένο ότι για τα περισσότερα παιδιά ήταν πρώτη χρονιά στην κατηγορία και ένα μικρότερης κατηγορίας, η εμφάνισή τους στις δεδομένες συνθήκες, κρίνεται άκρως πετυχημένη. Πιο συγκεκριμένα:

2_PP_K_16

Ο Μάριος Μεσσήνης μετά από μια όμορφη κούρσα, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 3000μ με ατομικό ρεκόρ 9’41’’03. Με το μετάλλιο αυτό ο σύλλογος φτάνει τα 32 πανελλήνια μετάλλια με 15 διαφορετικούς αθλητές και αθλήτριες τα τελευταία 12 χρόνια σε εθνικά και διεθνή πρωταθλήματα όλων των κατηγοριών.

Ο Σπύρος Κονιδάρης, μετά από αποχή σχεδόν ολόκληρη τη χρονιά, έδειξε ότι έχει πολλά περιθώρια εξέλιξης, αφού με χρόνο 18’’07 κατέλαβε την 6η θέση.

– Την 6η θέση κατέλαβε και η Ιωάννα Βλάχου στο τετραπλούν με επίδοση 13,33μ που αποτελεί ατομικό ρεκόρ, με πολλές ενοχλήσεις όμως στο πόδι, που δεν της επέτρεψαν να συμμετάσχει και στο μήκος.

– Η Χριστίνα Κατωπόδη, η οποία κατέβηκε με την 2η επίδοση στα 1200μ, με αρκετές ενοχλήσεις όμως τις τελευταίες ημέρες και τελικά κατέλαβε την 7 η θέση με χρόνο 4’01’’25, αρκετά μακριά από το χρόνο της (3’50’’04).

– Η μικρή της παρέας (Κ14) Αθανασία Παπαδήμα με χρόνο 10’’96 στον πρωινό προκριματικό, έλαβε θέση στον τελικό των 80μ, όπου με χρόνο 11’’01 κατέλαβε την 8η θέση, δημιουργώντας αισιοδοξία.

– Η Ιωάννα Μέρελη κατέλαβε την 8η θέση στο τετραπλούν με επίδοση 11,94μ και την 11η στο μήκος με 4,68μ, παρόλο που είχε δύο εξαιρετικά, αλλά άκυρα άλματα.

Με αυτό το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα έκλεισε η χρονιά για το Γυμναστικό Σύλλογο Λευκάδας, αφού θεωρείται απίθανο να λάβει μέρος κάποιος αθλητής μας στο Πανελλήνιο Κ20 που θα διεξαχθεί στις Σέρρες, είτε λόγω τραυματισμών (Τσούτσης, Φυτόπουλος) είτε λόγω υποχρεώσεων με την Εθνική Ομάδα (Λογοθέτη).

Η γεύση που αφήνει η χρονιά είναι γλυκόπικρη, αφού από τη μία το πάθος, η αγωνιστικότητα και οι διακρίσεις που σημείωσαν τα παιδιά μας από τη μια πλευρά, έρχεται σε αντιπαράθεση με την απογοήτευση που δημιουργεί αυτή η κατάρα των τραυματισμών, απόρροια της επί τριετίας πλέον, άθλιας κατάστασης του ελαστικού τάπητα του Σταδίου της πόλης μας.

Αφήστε το σχόλιό σας

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>