Νίκη με τρίποντο στην εκπνοή για τη Δόξα στο Ιβανώφειο | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Σα, Οκτ 18th, 2014

Νίκη με τρίποντο στην εκπνοή για τη Δόξα στο Ιβανώφειο

basket1-665x363

Για 30 λεπτά ο Ηρακλής κυνηγούσε στο σκορ, ωστόσο στο φινάλε κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Με τρίποντο μάλιστα του Καραγκιολίδη, δέκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος προηγήθηκε με 77-75. Στο χρόνο που απέμεινε, οι κυανόλευκοι θέλησαν να παίξουν άμυνα και όχι να οδηγήσουν τους φιλοξενούμενους στην γραμμή των ελευθέρων βολών, ώστε να διασφαλίσουν την παράταση.

Κάτι που πλήρωσαν, μιας και ο Σκλάβος 1,4 δευτερόλεπτα πριν να ηχήσει η κόρνα, με τρίποντο χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Στο υπόλοιπο του αγώνα οι «κυανόλευκοι» είχαν ένα καλό πρώτο δεκάλεπτο το οποίο έληξε ισόπαλο 18-18, όμως στη συνέχεια τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν καλά. Η Δόξα με τους έμπειρους σουτέρ που διαθέτει, σε συνδυασμό με την κακή άμυνα του Ηρακλή που είχε μέτριες επιλογές στην επίθεση και αρκετά λάθη, προηγήθηκε αρχικά στο ημίχρονο με 33-41 και στο 30′ με 51-61.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η προσπάθεια των παικτών του Ηρακλή, να ανατρέψουν την κατάσταση ήταν εκπληκτική και απέδωσε καρπούς, όμως το τρίποντο του Σκλάβου πριν το τέλος έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στους νησιώτες.

Διαιτητές: Τζαφλέρης, Ξενικάκης, Νικολούλης

Δεκάλεπτα: 18-18, 33-41, 51-61, 77-78

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γ. Κυρούδης): Σταματόγιαννης, Ταραμάς, Μιχαλόγλου 15 (1), Ονάσογλου 5 (1), Χρυσόπουλος 21 (1), Αράπης 2, Καραγκιολίδης 6 (2), Κοθράς 9, Αποστολίδης, Δέσπος 19

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Γ. Ζαφειρούδης): Κυριακόπουλος 8 (1), Μάρτζος 2, Χίμπερτ 9 (1), Μουρατίδης 6, Αποστολίδης 12 (1), Καραδολάμης 15 (3), Συμεωνίδης 4, Αναγνωστόπουλος 4, Σκλάβος 18 (4), Γαρμπής,

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα, όπως σας την μετέφερε η BlueArena από το άδειο, λόγω τιμωρίας, Ιβανώφειο.

blue1ο ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ:
4-2 (2′), 10-6 (4′), 10-10 (5′), 14-12 (7′), 16-16 (8′), 18-16 (9′), 18-18 (10′)

Αμφίρροπη η αναμέτρηση στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ηρακλή να μην χάνει το προβάδισμα από το ξεκίνημα, αλλά να μην μπορεί να αποκτήσει και μια διαφορά ασφαλείας. Οι γηπεδούχοι με πλουραλισμό στο σκοράρισμα βρήκαν αρκετές φορές τον δρόμο προς το καλάθι και προηγήθηκαν με 10-6 (4′), όμως η Λευκάδα με τον Αποστολίδη κύριο εκφραστή των επιθέσεων έφτασε στην ισοφάριση 18-18 με την κόρνα της λήξης του δεκαλέπτου.

blue2ο ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ:
18-23 (11′), 22-25 (12′), 22-28 (13′), 25-30 (14′), 27-30 (15′), 31-32 (17′), 33-34 (18′), 33-38 (19′), 33-41 (20′)

Κακή εμφάνιση στο δεύτερο δεκάλεπτο από τον Ηρακλή που πρέπει να αλλάξει πολλά στον τρόπο λειτουργίας του για να αλλάξει την κατάσταση. Χίμπερτ και Καραδολάμης «πλήγωσαν» την άμυνα του Ημίθεου, ενώ και επιθετικά οι λύσεις των παικτών του Γιώργου Κυρούδη δεν είναι και οι καλύτερες δυνατές. Από κοντά και η μέτρια παρουσία των διαιτητών που σφυρίζουν πολύ δύσκολα φάουλ που γίνονται πάνω στους παίκτες των γηπεδούχων.

blueΠΟΝΤΟΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κυρούδης): Σταματόγιαννης, Ταραμάς, Μιχάλογλου 6, Ονάσογλου 5 (1), Χρυσόπουλος 10, Αράπης 2, Καραγκιολίδης, Κοθράς 6, Αποστολίδης, Δέσπος 4

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαφειρούδης): Κυριακόπουλος 4, Μάρτζος 2, Χίμπερτ 9 (1), Μουρατίδης 6, Αποστολίδης 6, Καραδολάμης 10 (2), Συμεωνίδης, Αναγνωστόπουλος, Σκλάβος 4, Μπέσκας, Αργυρός

blue 3ο ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ:
36-44 (21′), 48-58 (28′), 50-58 (29′), 51-61 (30′)

Κακή αμυντική λειτουργία από τους παίκτες του Ηρακλή και επιπόλαιες επιλογές στην επίθεση άνοιξαν την διάφορα για την Λευκάδα που βρήκε και ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια. Ο Ηρακλής πρεπει να αλλάξει πολλά απέναντι σε μια καλή ομάδα που τρέχει αρκετά και διαθέτει καλούς σουτέρ. Μια προσπάθεια που ξεκίνησε για την μείωση της διαφοράς δεν ήταν αρκετή.

4ο ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ:
54-63 (31′), 60-66 (33′), 64-66 (35′), 64-69 (36′), 68-73 (38′), 72-73 (39′), 74-73 (39′), 74-75 (39’42»), 77-78 (40′)

Πηγή: bluearena.gr (Επιμέλεια: Θωμάς Καλέσης)

rote-trennlinie

Από τον Παράδεισο στην Κόλαση βρέθηκε η ομάδα μπάσκετ του Ηρακλή.

Για να δείτε τι έγινε στα τελευταία δευτερόλεπτα όπου κρίθηκαν τα πάντα κάντε κλικ στο πιο κάτω εικονίδιο.