Τρίκαλα – Δόξα 74-68 | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Απρ 9th, 2017

Τρίκαλα – Δόξα 74-68

τρικαλα-δοξα

Τα Τρίκαλα νίκησαν χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα 74-68 τη Δόξα Λευκάδας, έφτασαν εννέα νίκες στο πρωτάθλημα και διατήρησαν τις μικρές πιθανότητες για τα πλέι οφ. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Τσαγκαράκης με 14 πόντους.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ομάδα της Δόξας να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα στο +6 (4-10) στο 6’, αλλά γρήγορα οι γηπεδούχοι κάλυψαν τη διαφορά και πήραν κεφάλι στο σκορο στο τέλος της περιόδου με +4 (16-12).

Στο δεύτερο, τα Τρίκαλα πάτησαν γκάζι και με τους Μπάρλοου και Τσαγκαράκη το σκορ εκτοξεύθηκε στο +21 (39-18) ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημίχρονου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με το σκορ 39-24.

Η Λευκάδα, η οποία έχει ήδη υποβιβαστεί στην Α2 έμοιαζε χαμένη στο παιχνίδι, δίχως ψυχολογία, αλλά τα Τρίκαλα με πολλά άστοχα σουτ στο ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου είχε ως αποτελέσμα να μειώσουν στους δέκα η φιλοξενούμενοι 43-33 στο 25΄. Ωστόσο, η ομάδα του Καστρίτη απάντησε ξανά και πήγαν στην τελευταία περίοδο με +14 (54-40).

Οι Θεσσαλοί στη τελευταία περίοδο χαλάρωσαν και έδωσαν το δικαίωμα στη Δόξα να μειώσει στο οκτώ (58-50) έξι λεπτά πριν το τέλος, ωστόσο και πάλι βρήκαν τη λύση και με τον Τσαγκαράκη που ήταν σε μεγάλη μέρα η διαφορά πήγε και πάλι σε διψήφια διαφορά 65-53 στο 37’. Μέχρι το τέλος, οι γηπεδούχοι σταμάτησαν να… παίζουν με τη Δόξα να μειώνει και το παιχνίδι να λήγει 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 39-24, 54-40, 74-68.

Τρίκαλα (Καστρίτης): Κάφεϊ 2, Τσαγκαράκης 15 (2), Μπάρλοου 14 (1), Χότον 7, Βαρυτιμιάδης, Λίποβι 9 (1), Εζιούκου 2, Πουλιανίτης 8 (2), Καλλές 5, Καλογιαννίδης, Μανωλόπουλος 12 (2).

Δόξα Λευκάδας (Τακιανός): Σκοτ, Ντόμπλας 6, Χάρις 4, Μάρας 25 (1), Τσαλδάρης 11 (3), Αμποτ 2, Ντόουελ 5 (1), Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 13, Ψαθάς.