Πρώτη εντός έδρας ήττα για τη Νίκη από τον Φάρο Κερατσινίου | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Νοε 19th, 2017

Πρώτη εντός έδρας ήττα για τη Νίκη από τον Φάρο Κερατσινίου

Νίκος Δουβίτσας: Μας κέρδισαν δίκαια…

23621721_383660328730882_1604950608775609200_n

Πρώτη εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα για την Νίκη Λευκάδας. Τα κορίτσια της τοπικής ομάδας ηττήθηκαν από τον Φάρο Κερατσινίου με σκορ 58-67.

Παρ’ όλο που η τοπική ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, μετά τα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου ο αντίπαλος οικοδόμησε μια μικρή διαφορά υπέρ του, την οποία και υπερασπίστηκε μέχρι τέλους.

Ο Φάρος δεν πέτυχε ούτε ένα τρίποντο, είχε σχεδόν τα διπλάσια λάθη σε σχέση με την Νίκη, όμως ήταν σαφής η υπεροπλία του κάτω από το καλάθι, έχοντας μάλιστα 48 ριμπάουντ έναντι 26 της Νίκης.

Στην αρχή του παιχνιδιού με ένα σερί 3-0 ο Φάρος προηγήθηκε στο 2΄. Όμως η Νίκη αντέδρασε και με σερί 4-0 πέρασε μπροστά με 4-3 στο 3΄. Στο 6΄ η φιλοξενούμενη ομάδα προηγήθηκε με 9-8 και λίγο αργότερα (7΄) με καλάθι της Παπαμιχαήλ ο Φάρος πέρασε μπροστά – είχε βρεθεί πίσω με 11-9. Με δύο βολές της Γουόκερ οι φιλοξενούμενοι διαμόρφωσαν το σκορ 13-11 υπέρ τους. Οι παίκτες της Νίκης αντέδρασαν και ενώ ισοφάρισαν σε 13-13 πέρασαν μπροστά με 15-13. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ έως το τέλος της περιόδου όπου έληξε με σκορ 17-16 υπέρ της Νίκης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Με δύο συνεχόμενα καλάθια της Τζόνσονο ο Φάρος Κερατσινίου πέρασε μπροστά με 20-17 όμως με τρίποντο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 20-20 στο 12΄30΄΄. Με ένα σερί 4-0 (δύο συνεχόμενα καλάθια από την Κεχαγιά) ο Φάρος προηγήθηκε με 24-20. Άλλη μία ισοπαλία (26-26) στο 17΄30΄΄ αλλά με ένα σερί 8-4 η Νίκη έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 34-30.

Η Νίκη Λευκάδας μπήκε δυναμικά στην επανάληψη και προηγήθηκε με 40-32. Στο 24΄ ο Φάρος μείωσε σε 42-37 και στην επόμενη φάση με καλάθι της Τζόνσον σε 42-39. Με καλάθι από την Παπαμιχαήλ πλησίασε στον πόντο (44-43) τη Νίκη. Με τη Γουόκερ και τη Μαγκάλα να σκοράρουν για το Φάρο μειώθηκε η διαφορά στο καλάθι (51-48) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με τις Κεχαγιά και Μαγκλάρα και Τζόνσον να σκοράρουν ο Φάρος πέρασε μπροστά με 54-53 στο 32΄ και με τις Αμερικάνες να έχουν πάρει τα ηνία στο σκοράρισμα προηγήθηκε με 60-53. Στη λήξη του αγώνα το σκορ είχε διαμορφωθεί 58-67 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 34-30, 51-48, 58-67

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας-Ζαβιτσάνος): Σπηλιώτης, Τελίδου 7 (1), Τσινέκε 12, Whitted 12 (1), Τσαμπούρη, Dunham 10 (1), Austria 17 (3), Τσέρου, Κοντογεώργου.

Φάρος Κερατσινίου (Λειβάδης): Γκριτζά 1, Καλογήρου, Γούναρη, Παπαμιχαήλ 20, Μαγκλάρα 7, Κεχαγιά 13, Δίελα, Johnson 16, Walker 10

Νίκος Δουβίτσας: Μας κέρδισαν στη δύναμη

Ο προπονητής της Νίκης Νίκος Δουβίτσας έκανε την ακόλουθη δήλωση στο nikilefkadaswbc.gr έκανε μετά την ήττα από τον Φάρο Κερατσινίου:

«Η ομάδα μας σήμερα δεν παρουσιάστηκε δυνατή. Μας έλειπε πολύ η δύναμη ειδικά μέσα στην ρακέτα και αυτό φαίνεται από τα σχεδόν διπλάσια ριμπάουντ του Φάρου. Παίκτριες-κλειδιά δεν πήγαν καλά επιθετικά. Παρ΄ όλα αυτά, ήμασταν μπροστά για τρία δεκάλεπτα. Χάσαμε πέντε λέι-απ, δηλαδή δέκα εύκολους πόντους και το βασικότερο είναι ότι ο Φάρος κέρδισε 29 βολές, ενώ εμείς 15.

Οι διαιτητές άφησαν το πολύ σκληρό παιχνίδι του Φάρου, αλλά αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία. Αν θέλουμε να είμαστε στην τετράδα, πρέπει να είμαστε έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε τα πάντα. Χάσαμε ένα παιχνίδι και θα προσπαθήσουμε να ρεφάρουμε αυτή την ήττα. Συγχαρητήρια στον αντίπαλο, κέρδισε δίκαια».