Νίκη με σκορ 83-71 της Δόξας επί του Φιλίππου Βέροιας | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Σα, Νοε 15th, 2014

Νίκη με σκορ 83-71 της Δόξας επί του Φιλίππου Βέροιας

δοξα_λευκαδας_μεγαλοΜε σκορ 83-71 επικράτησε στο Κλειστό Γυμναστήριο Λευκάδας η Δόξα του Φιλίππου Βέροιας στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας. Πρώτοι σκόρερ για τη Δόξα οι Αναγνωστόπουλος με 18 και Κυριακόπουλος με 13 και για τον Φίλιππο οι Τραϊανός και Γκιουλέκας με 17 και ο Κασαμπαλής με 13.

Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα ξεκίνησαν καλά στον αγώνα, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο με 25-25. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Δόξα πήρε προβάδισμα και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 45-36. Στο δεύτερο μέρος, ο Φίλιππος προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς, αλλά δεν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες να έχουν διαφορά 12 πόντων (65-53) υπέρ των γηπεδούχων, διαφορά που έμελλε να διατηρηθεί μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, που βρήκε το Φίλιππο ηττημένο με τελικό σκορ 83-71.

Δεκάλεπτα: 25-25, 45-36, 65-53, 83-71

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Συμεωνίδης-Τζίμα

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαφειρούδης): Αποστολίδης 9, Γεωργάκης, Γαρμπής 2, Σκλάβος 9 (1), Αναγνωστόπουλος 18, Συμεωνίδης 6 (4ασ.), Καραδολάμης 11 (3), Αργυρός, Χίμπερτ, Μουρατίδης 8 (1), Μάρτζος 7 (1), Κυριακόπουλος 13 (1).

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Πεταλωτής, Μαρτίνς 4, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 17 (3τρ., 9ρ., 4κλ., 2ασ.), Δεληγιώργης 2 (5ασ.), Πλιούκας 8 (2), Γκιουλέκας 17 (0/7τρ.), Κασαμπαλής 13, Τριχόπουλος 2, Χατζημασούρας, Λευκαδίτης 12 (1).