Έχασε στο Κλειστό της Λευκάδας από τον Άρη η Δόξα | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Νοε 27th, 2016

Έχασε στο Κλειστό της Λευκάδας από τον Άρη η Δόξα

doxa-aris-cummings

Ο Άρης πέτυχε την 4η νίκη του στην STOIXIMAN.GR Basket League, κερδίζοντας στην Λευκάδα την τοπική Δόξα με 79-69.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είχε τον έλεγχο από το πρώτο λεπτό του αγώνα και έφτασε τη διαφορά στους 18 πόντους, ούσα αποτελεσματική στα τρίποντα, με 11/18 στο πρώτο ημίχρονο και συνολικά 15/35. Ο Will Cummings και ο Michael Jenkins οδήγησαν τον Άρη επιθετικά με 19 πόντους έκαστος.

Ο Άρης ξεκίνησε πολύ δυνατά. Με τους Cummings, Jenkins να πετυχαίνουν τους πρώτους 10 πόντους και τους Buckner, Dragicevic να συνδράμουν, η ομάδα μας έγραψε το 4-15 και με το τρίτο τρίποντο του Cummings το 6-18. Ο επίσης «ζεστός» Jenkins με τον 7ο πόντο του έκανε το 10-21 στο 8΄, πριν το 14-21 της πρώτης περιόδου.

Με 5 πόντους του Jenkins και τρίποντο του Ξανθόπουλου, ο Άρης έκανε σερί 0-8 στη δεύτερη περίοδο για το 16-29, στο 14΄. Jenkins (14π.) και Γιάνκοβιτς κράτησαν το προβάδισμα της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη στα ίδια επίπεδα (22-34). Πέντε σερί πόντοι του Ζάρα έφεραν τον Άρη στο +15 (24-39) και το τέταρτο τρίποντο του Cummings στο +18 (24-42). Ο Γιάνκοβιτς πέτυχε το 11ο τρίποντο της ομάδας μας για το 26-45, πριν το 28-45 του ημιχρόνου, που βρήκε τον άρη να μετρά 11/18 τρίποντα.

Cummings και Jenkins μπήκαν «ζεστοί» και στο τρίτο δεκάλεπτο, κάνοντας το 32-50 στο 23΄. Οι «κιτρινόμαυροι» διατήρησαν το προβάδισμα στα ίδια επίπεδα (36-54) στα μισά της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 50-61, αλλά Buckner και Γιάνκοβιτς έγραψαν το 50-65, σκορ με το οποίο έληξε το τρίτο δεκάλεπτο.

Buckner και Ζάρας κράτησαν τον Άρη στο +17 (53-70) στο 33′. Η Δόξα έκανε ένα σερί 8-0 (61-70 στο 35΄), αλλά ο Cummings με τρίποντο έγραψε το 61-73 και ο Γιάνκοβιτς με 2/2 βολές το 61-75. Ο Jenkins με τον 19ο πόντο του διατήρησε τη διαφορά στους 14 πόντους (63-77). Ο Φλιώνης με 2/2 βολές έκανε το 69-79, σκορ με το οποίο τελείωσε ο αγώνας.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 28-45, 50-65, 69-79.

ΔΟΞΑ: Ψαθάς 6, Πεταλωτής, Scott 5, Δεμερτζής, Mpasambe 19, Doblas 2, Robinson 9 (1), Τσαλδάρης 11 (3), Wells 17 (2).

ΑΡΗΣ: Marble, Ξανθόπουλος 6 (2τρ., 2ασ., 3κλ., 1κοψ.), Φλιώνης 2 (1ρ.), Τσαϊρέλης (1ρ.), Jenkins 19 (3τρ., 2ρ., 4ασ., 1κλ., 1κοψ.), Cummings 19 (5τρ., 1ρ., 1ασ., 1κλ., 1κοψ.), Ζάρας 10 (2τρ., 1ασ.), Μούρτος (4ρ., 3ασ., 1κλ.), Σίμτσακ, Buckner 8 (9ρ., 1ασ., 1κοψ.), Γιάνκοβιτς 10 (2τρ., 8ρ., 3ασ.), Dragicevic 5 (1τρ., 2ρ., 1κλ.).

doxa-aris-priftis

Ο προπονητής του Άρη, Δημήτρης Πρίφτης, δήλωσε μετά τη νίκη της ομάδας μας στην Λευκάδα επί της Δόξας (79-69):

«Συγχαρητήρια στους παίκτες για τη νίκη. Ήταν ένα δύσκολο ματς, η Δόξα στο γήπεδό της παίζει καλά. Εμείς προερχόμασταν από ένα δύσκολο πρόγραμμα και μία κακή ήττα, με τον τρόπο που ήρθε, στην Φρανκφούρτη. Μέσα σε δύο μέρες έπρεπε να ταξιδέψουμε, να προετοιμαστούμε, να κάνουμε ένα βίντεο, μία προπόνηση και να παίξουμε αυτό το ματς. Τώρα, σε ουσιαστικά δυόμιση μέρες, έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι με την Monaco και πρέπει να προετοιμαστούμε γι’ αυτό το ματς».

Για το πόσο θα βοηθήσει το ότι ο Άρης έχει μπροστά του τέσσερα συνεχόμενα εντός έδρας παιχνίδια: «Σίγουρα είναι θετικό ότι παίζουμε στο γήπεδό μας, γιατί αποφεύγουμε τις μετακινήσεις οι οποίες είναι πολύ επίπονες. Από την άλλη, δυστυχώς ταλαιπωρούμαστε από τραυματισμούς. Και σήμερα ο Marble δεν μπόρεσε να βοηθήσει και τώρα μου είπαν ότι ο Jenkins έχει ένα πρόβλημα στον προσαγωγό, θα εκτιμηθεί αύριο. Δυστυχώς, για την ώρα ένα καλό δεν έρχεται ποτέ μόνο του φέτος, έρχεται πάντα με κάτι άλλο».

Για το ενδεχόμενο κάποιας προσθήκης: «Αυτήν τη στιγμή δε σκεφτόμαστε κάτι, όμως δεν είναι κάτι που θα το συζητήσω τώρα εδώ. Θα το συζητήσω με τη διοίκηση, αν προκύψει κάτι, αλλά όχι, δε σκεφτόμαστε κάτι τέτοιο».

Για το τι περισσότερο είχε ο Άρης σήμερα και πήρε εύκολα τη νίκη: «Το βασικό είναι ότι είχαμε καλό μακρινό σουτ, πολύ σημαντικό στοιχείο. Κυκλοφορήσαμε καλά την μπάλα και είχαμε καλή οργάνωση στην επίθεση, κυρίως στον τρόπο οργάνωσης. Αυτό κυρίως στα τρία δεκάλεπτα, στο τέλος προσπαθήσαμε να παίξουμε λίγο με τον χρόνο, ο αντίπαλος πίεσε, κάποιες φάσεις δε μας βγήκαν, σε κάποιες καραμπόλες που έγιναν μπήκαν κάποια ελεύθερα σουτ από την Δόξα. Θα πρέπει να το διατηρήσουμε αυτό, το μακρινό σουτ είναι πολλές φορές θέμα ημέρας. Σίγουρα είναι και θέμα κυκλοφορίας της μπάλας και επιθετικής λειτουργίας, νομίζω ότι σήμερα ήμασταν καλύτεροι σ’ αυτό. Πιστεύω ότι και στην Φρανκφούρτη για 30-35 λεπτά είχαμε καλή λειτουργία, όμως στα τελευταία πέντε λεπτά δεν ήμασταν αποτελεσματικοί και είχαμε μεγάλη ασυνέπεια σε τομείς του παιχνιδιού που έχουν να κάνουν με την εμπειρία, την ασφάλεια της μπάλας και τις επιλογές στο πότε θα σουτάρεις, πότε θα πας για επιθετικό ριμπάουντ, πότε θα κάνεις ένα φάουλ».

Για την Δόξα: «Είναι μια ομάδα που έχει μία επιθετικότητα στο παιχνίδι της, υπάρχουν κάποιοι κοντοί παίκτες που είναι πολύ επικίνδυνοι και είναι δύσκολο να τους σταματήσεις και έχει μία αμυντική λειτουργία η οποία είναι γνωστή, με πολύ κλειστή άμυνα, που ουσιαστικά προκαλεί τον αντίπαλο στο μακρινό σουτ. Θα σουτάρεις μόνος σου, το θέμα είναι αν θα τα βάλεις ή όχι».

Ο Θόδωρος Ζάρας από την πλευρά του δήλωσε:

«Είχαμε ένα δύσκολο δεκαήμερο, με διαδοχικά ταξίδια και παιχνίδια. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου και τους προπονητές μου για τη σημερινή νίκη. Μπήκαμε από την αρχή δυνατά και πιστεύω ότι δεν αφήσαμε την Λευκάδα να κυνηγήσει το παιχνίδι. Το σημερινό ματς πρέπει να είναι οδηγός μας. Από σήμερα πιστεύω ότι κάνουμε μία επανεκκίνηση. Έρχεται και ένα δύσκολο παιχνίδι, την Τρίτη εντός έδρας με την Monaco, το οποίο είναι πολύ κρίσιμο για την Ευρώπη. Εύχομαι καλή συνέχεια στην ομάδα της Λευκάδας. Έχουμε κάποια δυσκολία όσον αφορά το πρόγραμμα τις τελευταίες δέκα μέρες. Είμαστε επαγγελματίες και πρέπει να ανταποκριθούμε σ’ αυτό».

(Πηγή: arisbc.gr)