Έχασε από τον Απόλλωνα στο κλειστό της Περιβόλας η Δόξα | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Δε, Δεκ 5th, 2016

Έχασε από τον Απόλλωνα στο κλειστό της Περιβόλας η Δόξα

apololvn

Ο Απόλλων υπερασπίστηκε την έδρα του κόντρα στη νεοφώτιστη ομάδα της Basket League, Δόξα, και πήρε μια πολύτιμη νίκη στο ντέρμπι των ουραγών, καθώς επικράτησε με 74-65, στο κλειστό της Περιβόλας.

Η ομάδα της Πάτρας είχε το «πάνω» χέρι σε όλη τη διάρκεια του ματς, με τους παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου να το παλέυουν, αλλά όχι και να απειλούν. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν γρήγορα ένα επιμέρους 9-1 (3΄) με τον Καλινόσκι, «άνοιξαν» τη διαφορά με τον εξαιρετικό Ράσελ (23-12, 8΄) και ο Βεργίνης με 2/2 βολές έκανε το 25-12 για την πρώτη περίοδο. Η μέγιστη τιμή της διαφοράς έφτασε στο +15, με ατομικό σερί 4-0 του Ράσελ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 40-34, με 2/2 βολές του Γουέλς, για το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Απόλλωνας με ένα σερί 8-0 πήρε πάλι προβάδισμα (58-46, 28΄), με τον Καλινόσκι και ο Τσαλδάρης μείωσε με τρίποντο στο 58-51, για το τρίτο δεκάλεπτο. Οι Αχαιοί έφτασαν πάλι σε διψήφιο αριθμό τη διαφορά, με κάρφωμα του Κόμπινς (65-55, 37΄) και ο Ντούβνιακ με 6/6 βολές, μετά από φάουλ των φιλοξενούμενων, διαμόρφωσε το τελικό 74-65.

Ο Ράσελ πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση με 18 πόντους και ο «μπομπέρ» Καλινόσκι σταμάτησε στους 12. Από την ομάδα της Λευκάδας πρώτος σκόρερ ήταν ο Τσαλδάρης με 14 πόντους και 4/7 τρίποντα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Και οι δύο ομάδες βρίσκονταν σε δυσμενή θέση, ωστόσο ο Απόλλωνας είχε το πλεονέκτημα της έδρας, το οποίο εκμεταλλεύτηκε και κατάφερε να επικρατήσει στο ντέρμπι των ουραγών. Παρά την αστοχία που διέκρινε και τις δύο ομάδες, οι Αχαιοί δεν επέτρεψαν ποτέ στη Δόξα να απειλήσει ουσιαστικά και κράτησαν τη διαφορά σε όλη τη διάρκεια του ματς. Επίσης, οι παίκτες του Κώστα Μέξα επικράτησαν στα ριμπάουντ (32-29) κι έκαναν λιγότερα λάθη (11-13).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νικ Ράσελ ήταν αυτός που από την αρχή του ματς έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Σε 23:20 που αγωνίστηκε, πέτυχε 18 πόντους (6/11 δίποντα, 6/6 βολές), μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ κι έκανε ένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπασάμπε σε 23:37 είχε μόλις 3 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη, ενώ φορτώθηκε και με 4 φάουλ.

ΦΑΣΗ – ΚΛΕΙΔΙ: Το γρήγορο επιμέρους 9-1 του Απόλλωνα με την έναρξη της αναμέτρησης (3΄) και στη συνέχεια δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα ξανά.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Σλαφτσάκης σε 25:05 πέτυχε 10 πόντους, μάζεψε 4 ριμπαόυντ, είχε 2 κλεψίματα κι έκανε ένα λάθος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Απόλλωνας τα τρίποντα (6/20), όπως και η Δόξα (8/25) και τα 13 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 40-34, 58-51, 74-65.