Έχασε από τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη η Δόξα | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Δε, Ιαν 23rd, 2017

Έχασε από τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη η Δόξα

1

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στον δεύτερο γύρο της STOIXIMAN.GR Basket League ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε της Δόξας Λευκάδας με 84-67 στο “PAOK Sports Arena”. Αυτή ήταν η 8η νίκη του ΠΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα, η οποία τον έφερε και πάλι στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.

Η Δόξα Λευκάδας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, κρατώντας τον ΠΑΟΚ χαμηλά στο σκορ και με ένα τρίποντο του Justin Robinson προηγήθηκε με 2-8, 6΄29΄΄ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να βρει τις λύσεις στην επίθεση και έτσι η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 11-17.

2

Η Δόξα συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου πήρε προβάδισμα 7 πόντων (20-27), πριν μειώσει ο ΠΑΟΚ με ένα καλάθι και φάουλ του Jordan Sibert και ένα jump shoot του Απόλλωνα Τσόχλα (25-27). Οι φιλοξενούμενοι ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια και κατάφεραν να ανοίξουν και πάλι τη διαφορά, η οποία έφτασε στους 10 (28-38), 2΄48΄΄ πριν το ημίχρονο. Στο τελευταίο δίλεπτο όμως, ο ΠΑΟΚ βρήκε 4 τρίποντα από τους Αντώνη Κόνιαρη, Απόλλωνα Τσόχλα, Zanis Peiners και Jordan Sibert με αποτέλεσμα να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες (42-42).

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και έτσι 3΄46΄΄ πριν το τέλος, ένα καλάθι του Γιώργου Γεωργάκη έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 51-52. Σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Απόλλωνα Τσόχλα «έτρεξε» ένα σερί 11-0 και ξέφυγε για πρώτη φορά με 10 (62-52), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 64-57.

Με μία βολή του Χρήστου Ταπούτου, η Δόξα Λευκάδας μείωσε σε 66-60, 8΄49΄΄ πριν τη λήξη, αλλά ο ΠΑΟΚ «έτρεξε» ένα σερί 13-0, με τον Thaddus McFadden να διαμορφώνει το 79-60, 5΄6΄΄ πριν το τέλος. Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και ο ΠΑΟΚ έφτασε εύκολη στη νίκη με 84-67.

Πρώτοι σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Keith Clanton και Zanis Peiners με 16 πόντους, ενώ ο Αμερικανός center είχε και 14 ριμπάουντ. Από εκεί και πέρα, ο Jordan Sibert είχε 14, ο Απόλλων Τσόχλας 11 και 6 ασίστ και ο Nenad Miljenovic 10.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 42-42, 64-57, 84-67

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 7, Κόνιαρης 6 (2), Τσόχλας 11 (2), Μαργαρίτης 2, Mc Fadden 2, Miljenovic 10, Γλυνιαδάκης, Καραμανώλης, Sibert 14 (1), Peiners 16 (1), Clanton 16

Δόξα Λευκάδας: Πεταλωτής, Scott 5 (1), Abbott 6, Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 4, Ταπούτος 12 (1), Ψαθάς 4, Doblas 3, Robinson 15 (3), Τσαλδάρης 10 (2), Harris 6 (1)