Έχασε από την ΑΕ Καραϊσκάκης με 2-0 ο Τηλυκράτης | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News

Έχασε από την ΑΕ Καραϊσκάκης με 2-0 ο Τηλυκράτης

20

Η ΑΕ Καραϊσκάκης πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί του Τηλυκράτη Λευκάδας και μείωσε στο -6 τη διαφορά της από την κορυφή και τον πρωτοπόρο Απόλλων Λάρισας.

Σημαντικό ρόλο στο να φτάσει η αρτινή ομάδα στην 6η σερί νίκη της, ήταν το γρήγορο γκολ που πέτυχε χθες ο Γυφτοκώστας. Στο 4ο λεπτό ο Γυφτοκώστας εκμεταλλεύτηκε το λάθος κοντρόλ του αμυντικού και μέσα από τη μεγάλη περιοχή, με πλασέ στην απέναντι γωνία, νίκησε τον Καραγκούνη σημειώνοντας το 0-1. Ο Τηλυκράτης θα μπορούσε να απαντήσει άμεσα λίγο μετά, όταν ο Καραγιαννίδης ντρίπλαρε μέσα στην περιοχή και ο αντίπαλος του τον έκοψε, γύρισε παράλληλα αλλά ο Μακρυγιάννης δεν μπόρεσε σε κενή εστία να βρει τη μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα. Στο υπόλοιπο του α΄ ημιχρόνου που συνεχίστηκε σήμερα δεν είχαμε κάποια αξιόλογη φάση.

Στο β΄ ημίχρονο ο Καραϊσκάκης πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 55΄. Ο Χαρτσιάς εκτέλεσε κόρνερ, ο Γυφτοκώστας πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Μαζιώτης με νέα κεφαλιά πέτυχε το 0-2. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο της επανάληψης να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Καραϊσκάκη, ο οποίος θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο γκολ στο 85΄. Ο Χαρτσιάς με ωραία πάσα βρήκε τον Κόλλινς, ο οποίος πλάσαρε, ο Καραγκούνης απέκρουσε και στη συνέχεια η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι για να απομακρύνουν στη συνέχεια οι συμπαίκτες του

Διαιτητής: Παναγιωτόπουλος (Αιτωλοακαρνανίας) Βοηθοί: Γαλανόπουλος (Αιτωλοακαρνανίας) – Κακατσίδης (Αιτωλοακαρνανίας)

Τηλυκράτης Λευκάδας (Παντζιαράς): Καραγκούνης, Τσελάϊ, Καταγής, Ιασωνίδης, Πολυχρονάκης, Κτενάς (55’ Μπουρδούβαλης), Παπαδόπουλος (69’ Καλογερής), Ορφανός, Κοντογιάννης (66’ Γεωργάκης), Σιδέρης, Μακρυγιάννης

ΑΕ Καραϊσκάκης (Θεοδοσιάδης): Ανδρούτσος, Παπανίκου, Καραγιαννίδης, Αβραμίδης, Λάμπρου, Μαζιώτης, Κόλλινς (90’+ Καψάλης), Βελέτης, Ντατίδης, Χαρτσιάς (88′ Τσάκαλος), Γυφτοκώστας (75′ Γούλας)

Δείτε την συνέντευξη τύπου μετά τον αγώνα:

Στιγμιότυπα από το Τηλυκράτης Λευκάδας – ΑΕ Καραϊσκάκης 0-2 (Στην κάμερα και στο μοντάζ ο Μάρκος Κερασοβίτης. Στην περιγραφή του αγώνα ο Διονύσης Κούρτης).

(Πηγή: artagoal.gr)